Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Ζαλγκίρις Κάουνας 79-84 (vid)

Βαλένθια – Ζαλγκίρις Κάουνας 79-84 (vid)

zalgkiris valencia jpg

“Σφαλιάρα” της Ζαλγκίρις στη Βαλένθια, αποδοκιμασίες για τις “νυχτερίδες”

Στο καναβάτσο έριξε τη Βαλένθια η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς έφυγε με το διπλό από την Ισπανία (79-84). Οι Λιθουανοί είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε και με τον Έβανς να πετυχαίνει μεγάλα τρίποντα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι νυχτερίδες υπέστησαν ακόμη μια ήττα, η οποία είναι πιθανό να τους στοιχίσει την είσοδο στα playoff. Ο κόσμος της ομάδας μετά το ματς γιούχαρε τους παίκτες!

Η Ζαλγκίρις μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-0. Η Βαλένθια απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έφερε το ματς στα ίσια (6-6). Οι Λιθουανοί ήταν φανερά καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Έβανς προηγήθηκαν με 19-10. Η άμυνα της ισπανικής ομάδας ήταν κάκιστη σε αυτό το διάστημα και δέχθηκε συνολικά 27 πόντους (21-27).

Αντίθετα, η Ζαλγκίρις στο δεύτερο δεκάλεπτο έσφιξε τη δικιά της άμυνα και περιόρισε τα επιθετικά όπλα της Βαλένθια (28-35). Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με μπροστάρηδες τους Σμιτς και Ουλανόβας πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 48-42 υπέρ τους. Η Βαλένθια ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και με επί μέρους 15-6 έκανε την ανατροπή στο παιχνίδι 57-54. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στους δύο πόντους (64-62).

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ ήταν συνεχόμενες. Η Ζαλγκίρις στην τελευταία περίοδο έσφιξε την άμυνα της και με τρίποντο του Μάνεκ πήρε αέρα τεσσάρων πόντων (68-72) 5,53′ πριν το τέλος. Το “θρίλερ” συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε στην Ισπανία. Ο Έβανς ήταν φοβερός και τρομερός και με το έκτο του τρίποντο έδωσε τα ηνία στη Ζαλγκίρις (76-80) 1,14′ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε πραγματικά όργια και μέχρι εκείνο το σημείο είχε 6/7 τρίποντα! Ο Ντέιβις με δύο βολές μείωσε το σκορ σε 80-78. Ο Έβανς στη συνέχεια έχασε δύο συνεχόμενα λάθη και υπέπεσε σε τραγικό λάθος. Ο Αμερικανός χρεώθηκε με τεχνική ποινή γιατί άπλωσε το πόδι του για να εκμαιεύει φάουλ στο σουτ. Ο Τζόουνς ευστόχησε και μείωσε σε 80-79 22,3″ πριν το τέλος.

Ο Μάνεκ 15,5″ πριν το τέλος πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι και έδωσε αέρα τριών πόντων στη Ζαλγκίρις (79-82). Ο Οτζελέγε αστόχησε σε τρίποντο και ο Ουλανόβας με 2 βολές έγραψε το τελικό 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 42-48, 64-62, 79-84

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 88-95 (vid)

Ήταν… Παναθηναϊκός και ετοιμάζεται για Final 4 μέσω ΟΑΚΑ Με ατσάλινη θέληση και μαχη…