Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Άλμπα Βερολίνου 82-76 (vid)

Αρμάνι Μιλάνο – Άλμπα Βερολίνου 82-76 (vid)

armani alba jpg

Άγγιξε τη δεκάδα η Αρμάνι.

Η Αρμάνι Μιλάνο σε ένα αρκετά αγχωτικό παιχνίδι, επικράτησε με 82-76 απέναντι στην Άλμπα και βρέθηκε μια νίκη μακριά από την πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ για την Ιταλική ομάδα ήταν ο Μέλι με 16 πόντους όμως αυτός που τους έδωσε τη νίκη ήταν ο Φλακαντόρι, σημειώνοντας 14 πόντους (τους περισσότερους στην 4η περίοδο).

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ανέβηκε στο 9-11 ενώ η Άλμπα συνεχίζει την πολύ κακή της πορεία τη φετινή σεζόν αφού σε 20 ματς έχει μόλις 3 νίκες.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός από το ξεκίνημα,  το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό με το σκορ στο 8’ να είναι 13-15 υπέρ της Άλμπα. Η 1η περίοδος έληξε με 16-17. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατούν τα ηνία, παίρνοντας ένα προβάδισμα +6 πόντων (19-25 στο 13’). Λίγο αργότερα με ηγέτη τον Νέιπιερ, η Αρμάνι αντέδρασε βγαίνοντας με 56-58 στο 28’.

Το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια (56-58 στο 28’), με την αναμέτρηση να εξελίσσεται σε ένα σκληρό ντέρμπι. Οι Ιταλοί με ένα σερί +5 πόντων πήραν στα χέρια τους το παιχνίδι (37΄76-71). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να γράψει το τελικό 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-35, 60-58, 82-76.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…