Κεντρική Basket League Μαρούσι – Καρδίτσα 94-88

Μαρούσι – Καρδίτσα 94-88

Μαρούσι - Καρδίτσα

Την 1η του νίκη πανηγύρισε το Μαρούσι μετά από 12,5 χρόνια για τον ΕΣΑΚΕ.

Την 1η του νίκη στη Basket League πανηγύρισε το Μαρούσι. Με τον κόσμο για πρώτη φορά στο πλευρό του επιβλήθηκε της Καρδίτσας με 94-88, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» μπήκε το Μαρούσι στην αναμέτρηση, στα πρώτα 2΄ είχε γράψει το 9-2. Η Καρδίτσα με πρωταγωνιστή τον Μπιουκάναν (11 πόντους), μείωσε στους +2 (17-15). Η 1η περίοδος έληξε με 25-19.

Στο ίδιο μομέντουμ κύλισε και η 2η περίοδος, οι Θεσσαλοί μείωσαν αρχικά τη διαφορά και στη συνέχεια ισοφάρισαν (33-33). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο πρόβλημα από τη γραμμή του τρίποντου (4/15 τρίποντα, 16%). Τεχνική ποινή δέχτηκε 1΄πριν λήξη του ημιχρόνου ο Άγγελος Τσίκληρας για διαμαρτυρία στους διαιτητές (44-41).

Αποτελεσματικότερη εμφανίστηκε η ομάδα των Βορείων Προαστείων στην επανάληψη (53-45). Με ΜακΚάλουμ και Γουάιτ η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου μπήκε ξανά στο παιχνίδι (61-55). Όσο μείωνε η Καρδίτσα άλλο τόσο όμως ανέβαζε ρυθμούς το Μαρούσι (66-61), έκλεισε την 3η περίοδο με 72-65.

Τελική ευθεία… Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους +13 (83-70), με την Καρδίτσα να ψάχνει λύσεις στο παρκέ. «Φωτιά» είχε πάρει ο Αϊζάια Μπρίσκοου, σε 32′ λεπτά συμμετοχής είχε 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν χρόνο να ανατρέψουν την κατάσταση, όμως δεν τον εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα το Μαρούσι να τελειώσει με ευκολία αυτό που είχε ξεκίνησε (94-88).

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 44-41, 72-65, 94-88.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Ουόκαπ: «Θα είναι φανταστικός ένας τελικός με τον Παναθηναϊκό»

Για το ενδεχόμενο ενός ελληνικού τελικού μίλησε ο Τόμας Ουόκαπ Ο Τόμας Ουόκαπ σε δηλώσεις …