Ο Πανιώνιος φωνάζει, αλλά τώρα είναι αργά…
Ήθελα να αποφύγω να γράψω κείμενο, όσο ο Πανιώνιος παλεύει ακόμα για την άνοδο στην Α1. Έλα όμως που δεν με αφήνουν να αγιάσω. Γιατί όταν διαβάζω στην ανακοίνωση να λέει αυτάρεσκα «η ΚΑΕ γνωρίζει καλά τι πρέπει να κάνει», απαντώ αυθόρμητα: Χαμπάρι δεν έχετε πάρει. Και καλό είναι να μην λέτε ότι «γνωρίζετε», γιατί είσαστε διπλά υπόλογοι.
Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή; Ήμασταν εμείς (η αφεντιά μου, ο Γιάννης Ψαράκης και κάποιοι λίγοι δημοσιογράφοι) που φωνάζαμε όταν ο Βαγγέλης Λιόλιος κι οι συνεργάτες του κουρέλιασαν την προκήρυξη του πρωταθλήματος της Elite League.
Ο κόσμος, τον οποίο επικαλείται η ΚΑΕ, ήταν στα κάγκελα. Έγραφαν στα social media, έκραζαν, αλλά ο επίσημος Πανιώνιος πήρε… απουσία. Εκτός και αν θεωρείται επίσημη αντίδραση ένα (εύστοχο) ποστ τού Τάκη Τριαντόπουλου.
Η ιστορία τής ντροπής
Η ΕΟΚ -για όσους δεν γνωρίζουν- με το έτσι θέλω αποφάσισε να ΜΗΝ συναντήσει ο 1ος στην κανονική διάρκεια τον νικητή του ζευγαριού 2-7, εν προκειμένω τον Ερμή Σχηματαρίου, με το ψευδεπίγραφο «ο 7ος δεν παίρνει τη θέση τού 2ου», δίχως ποτέ να εξηγήσει πώς και γιατί ο 3ος Μίλωνας πήρε τη θέση τής Ελευθερούπολης (είχε τερματίσει 2η στο πρωτάθλημα). Και γιατί να εξηγήσει; Ζήτησε εξηγήσεις ο Πανιώνιος; ΟΧΙ!
Όπως αναφέρει η απολύτως ατυχής ανακοίνωση της ΚΑΕ Πανιώνιος «η διάθεση για συνεργασία και η θέληση για σχέσεις εμπιστοσύνης εκλαμβάνονται- προφανώς- ως αδυναμία». Τώρα το καταλάβατε παλικάρια; Αν περιμένατε να βάλετε σε… διαπραγμάτευση την άνοδο, αν τόσο καιρό δεν έχετε αντιληφθεί τι συμβαίνει γύρω σας, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας: Μην ξαναπείτε «η ΚΑΕ γνωρίζει καλά τι πρέπει να κάνει» γιατί γελάνε και τα ερείπια του Αρτάκης.
Στην πραγματικότητα ο Πανιώνιος έχασε την ευκαιρία να παίξει με (θεωρητικά) πιο εύκολο αντίπαλο. Ο Ερμής απώλεσε τη δυνατότητα της δεύτερης ευκαιρίας. Ο Μίλωνας (μπράβο στον Μιχάλη Κουρή και τους παίκτες του) αντί να ψάχνει δύο νίκες, ανέβηκε με μία. Βλέπετε, προεκλογικά είχε στηρίξει με σθένος τον Βαγγέλη Λιόλιο. Ένα τυχαίο γεγονός, που οι μύστες της «κυανέρυθρης» διοίκησης αγνόησαν. Γιατί από την όλη ιστορία ΜΟΝΟ ο Μίλωνας ευνοήθηκε, κανείς άλλος.
Αντί να βγουν τότε να φωνάξουν, να κινηθούν νομικά ως έχοντες έννομο συμφέρον, αντί να βγάλουν τον κόσμο στον δρόμο, περίμεναν στωικά, θεωρώντας ότι θα νικήσουν τον Μίλωνα. Τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν. Βεβαίως, δεν πείθουν ότι το κάνουν για άλλο λόγο, παρά να ασκήσουν πίεση. Δεκτό και αυτό, αλλά η «ΚΑΕ (που) γνωρίζει καλά τι πρέπει να κάνει» ας μάθει ότι αυτά ήταν κόλπα της περασμένης χιλιετίας.
Αναφέρουν οι «κυανέρυθροι» στην ατυχή τους ανακοίνωση: «… καθιστούμε σαφές ότι σε περίπτωση που διαπιστωθεί οτιδήποτε ξένο προς την ισονομία, τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στην εξέδρα, ο Πανιώνιος θα αντιδράσει δυναμικά, όπως αρμόζει σε μεγάλη ομάδα».
Ο Πανιώνιος είναι μεγάλη ομάδα. Εμείς το γνωρίζουμε και κακώς μας το υπενθυμίζουν οι διοικούντες. Αν αντιληφθούν ότι ηγούνται μεγάλης ομάδας, ίσως αποκτήσουν συμπεριφορά παραγόντων μεγάλης ομάδας, που όταν αδικούνται χτυπάνε το χέρι στο τραπέζι. Η αλήθεια είναι πως για την ώρα ΜΟΝΟ ο κόσμος τού Πανιωνίου βγήκε μπροστά κι έδειξε με τα συνθήματά του ποιος παίζει με την ιστορία τού συλλόγου. Όσες φορές κι αν έτρεξαν κάθιδροι οι διαιτητές να σημειώσουν τα υβριστικά, το μήνυμα έφτασε στον αποδέκτη.
Αντί επιλόγου: Είτε ανεβεί ο Πανιώνιος, είτε όχι, η διοίκηση είναι έκθετη στον κόσμο και στην ιστορία τού συλλόγου για την παροιμιώδη αδράνεια. Το «σφάξε με αγά μου να αγιάσω», ακόμα και αν έφερνε θετικό αποτέλεσμα, δεν αρμόζει στην ιστορία της προσφυγικής ομάδας. Ο Πανιώνιος πήγε κόντρα σε Βασιλακόπουλο, σε θεούς και δαίμονες, χαράζοντας τη δική του πορεία. Με πράξεις, όχι με χαζοχαρούμενα τσιτάτα και ανακοινώσεις που γράφονται με βαριά καρδιά…
Υ.Γ.: Για να γράφουμε κι αλήθειες: «Μόνοι τους (τα παιδιά στην εξέδρα) και όλοι σας». Γιατί η σιωπή είναι συνενοχή και εν προκειμένω αποδοχή.