Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 78-82 (vid)

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 78-82 (vid)

Σλούκας, Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε

Έχασε το πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός.

Η Φενέρμπαχτσε ήρθε στον Πειραιά για να πάρει 1/2 νίκες και τα κατάφερε, παίρνοντας εκείνη το πλεονέκτημα έδρας. Πλέον ο Ολυμπιακός θέλει νίκη στην Κωνσταντινούπολη, για να μην σβήσει το όνειρο του φάιναλ φορ, μετά την ήττα με 78-82. Είναι με την πλάτη στον τοίχο, αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα και κυρίως την αδυναμία, που (μια από τις σπάνιες φορές) έδειξε στον αέρα. Έχασε πολλά ριμπάουντ, ήταν αρνητικοί οι Μπλακ και Μπολομπόι, τη στιγμή που η Φενέρμπαχτσε είχε πολλούς παίκτες να βοηθούν στο σκοράρισμα.

Ιδανικό ξεκίνημα

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεκινώντας από τη σεμιναριακού επιπέδου άμυνά του. Επιθετικά ξεκίνησε με την… απλή μέθοδο των τριών κι έφτασε στο 18-8, έχοντας τους Κάνααν, Ουόκαπ και Βεζένκοφ να προσφέρουν από έξι πόντους έκαστος!

Τα δύο φάουλ του Κάνααν ισορρόπησαν με τα δύο φάουλ του Γκούντουριτς, ΜακΚίσικ και Σλούκας μπήκαν στην εξίσωση κι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με +14 (24-10), έχοντας κρατήσει πολύ χαμηλά τη Φενέρμπαχτσε.

Έντουαρντς και φροντ λάιν

Καμία σχέση δεν είχε η εικόνα των ομάδων στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μπορεί ο Ολυμπιακός να ξεκίνησε με καλάθι τού Μπολομπόι (26-10) και να ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, αλλά ο Έντουαρντς με 11 πόντους στην περίοδο αποτέλεσε τον πρώτο μεγάλο πονοκέφαλο, οδηγώντας τη Φενέρμπαχτσε και κόβοντας αρχικά τη διαφορά στη μέση (26-18).

Ο Μπολομπόι δεν ανταποκρίθηκε, ο Μπλακ σε 1.19” εξόργισε με την αδράνειά του τον Μπαρτζώκα, ο Ολυμπιακός προδόθηκε από τη φροντ λάιν του, ο Μότλεϊ έκανε πάρτι κι η ψαλίδα έκλεισε (34-30). Άλλο παιχνίδι, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν το ένα αμυντικό ριμπάουντ μετά το άλλο και τις περισσότερες μάχες στο «ζωγραφιστό».

Με 3/3 βολές (2/2 Φαλ και 1/1 Σλούκας) βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση, αλλά πλέον είχαμε ντέρμπι. Το 37-34, άφηνε ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα για το δεύτερο μισό κι έδινε ένα ψυχολογικό αβαντάζ στους φιλοξενούμενους, που γύρισαν το ματς.

Στο τέλος «μιλάει» ο Βεζένκοφ

Από τη στιγμή που η Φενέρμπαχτσε γέμισε το κενό, ήταν πρόδηλο ότι το παιχνίδι θα γίνει ρουλέτα. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε καμία στιγμή το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από τους φιλοξενούμενους, που παρότι είδαν τους Πιέρ, Καλάθη και Έντουαρντς να χρεώνονται με τρία φάουλ, μείωσαν στο καλάθι (43-41).

Το 3ο φάουλ του Κάνααν δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα, αντίθετα με το 4ο φάουλ του Έντουαρντς (είχε φτάσει στους 16 πόντους). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 51-43, αλλά και πάλι η ομάδα του Ιτούδη επέστρεψε και με 4/4 βολές του Ντόρσεϊ μείωσε στο καλάθι (53-51). Η κλεψύδρα άδειαζε, οπότε ήταν η ώρα του Βεζένκοφ, με buzzer τρίποντο να διαμορφώσει το 56-51.

Ο Σλούκας δεν έφτανε

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στη Φενέρμπαχτσε, που ξεκίνησε με 8-0 σερί, πριν πετύχει το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων ο Σλούκας. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ (58-63 με τον Ντόρσεϊ), αλλά έβγαλε αντίδραση, αρχικά με 3/3 βολές του Βεζένκοφ και στη συνέχεια με τρίποντο και καλάθι + φάουλ τού ΜακΚίσικ (67-63).

Ήταν, όμως, εμφανές ότι η Φενέρμπαχτσε είχε πιο «καθαρό μυαλό» και λύσεις. Χέις και Πιέρ εκτελούσαν από μακριά, ο Μότλεϊ κυριαρχούσε στη ρακέτα και μόνο ο Σλούκας έμοιαζε να πιστεύει στην ανατροπή. Πέτυχε τρίποντο (70-66), καλάθι και φάουλ (73-68), αλλά οι υπόλοιποι δεν ακολουθούσαν.

Η άμυνα ήταν δυσλειτουργική. Ενδεικτικό ήταν πως στις δύο επόμενες φάσεις Πιέρ και Μότλεϊ πέτυχαν καλάθι και φάουλ. Κι αν αστόχησαν στα βολές κι αν ο Σλούκας έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (76-75), ο Ολυμπιακός είχε απώλεια στήριξης. Η ρακέτα… ναρκοπέδιο έμοιαζε αφύλακτη διάβαση, ο Μότλεϊ έβαλε μπροστά την ομάδα του (76-77) και στην απέναντι πλευρά ο ΜακΚίσικ έχασε δύο βολές.

Το λιγότερο κακό, καθώς στην εξέλιξη ο Ολυμπιακός έχασε δύο επιθετικά ριμπάουντ κι ο Γκούντουριτς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 76-78. Κακή επίθεση, ο Ντόρσεϊ πέτυχε καλάθι στον αιφνιδιασμό (76-80). Ο Σλούκας μείωσε στο καλάθι κι ο Γκούντουριτς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82.

Δείτε εδώ το στατιστικό τού αγώνα

Περισσότερα από Γιώργος Κογκαλίδης

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…