Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Τενερίφη – Περιστέρι 86-60 (vid)

Τενερίφη – Περιστέρι 86-60 (vid)

Τενερίφη - Περιστέρι

Συντριβή από την Τενερίφη για το κακό Περιστέρι.

Η Τενερίφη έδειξε με τον πιο σκληρό τρόπο στο Περιστέρι ότι ο ευρωπαϊκός δρόμος είναι ανηφορικός. Η ομάδα των δυτικών προαστίων γνώρισε την ήττα με 86-60, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του BCL και πλέον χρειάζεται νίκη στο Ισραήλ (επί της Μπνέι Χερζλίγια) την επόμενη Τετάρτη, για να προκριθεί στα play in.

Το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό στο ξεκίνημα του αγώνα, με το σκορ στα πρώτα λεπτά να είναι 17-14. Στην πορεία η Τενερίφη ανέβασε την ένταση και στα τέλη της πρώτης περιόδου η παρέα του Σπανούλη βρέθηκε πίσω με 27-16. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν κι έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στο +17 (46-29).

Η Τενερίφη άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα (54-31), παίζοντας καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 58-41, η διαφορά μεγάλωσε ξανά φτάνοντας μέχρι και στο +31 (83-52), λίγο πριν το τέλος. Το μόνο που κατάφερε το Περιστέρι ήταν να μειώσει στους 20, που και πάλι δεν είναι… μικρή ήττα.

Ο Σακούρ Τζούστον με 12 και ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 10 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-29, 65-42, 86-60.

Περισσότερα σε Basketball Champions League

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…