Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Παρτιζάν 105 – 97 (vid)

Ρεάλ – Παρτιζάν 105 – 97 (vid)

Ρεάλ

Κυριάρχησε η Ρεάλ και επί της Παρτιζάν.

Η Ρεάλ πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες της εμφανίσεις στην Ευρωλίγκα, νίκησε την Παρτιζάν με 105-97 στο πλαίσιο της 10η αγωνιστικής.

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» μπήκε η Παρτιζάν στην αναμέτρηση, αφού είχε ξεκινήσει με 3/4 τρίποντα μέσα σε τρία λεπτα (9-11). Η παρουσία του Ταβάρες στη ρακέτα είχε οδηγήσει τους φιλοξενούμενους στα μακρινά σουτ (18-20).

Η Ρεάλ έψαχνε λύσεις για να ξεφύγει, όμως η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκλεισε την 1η περίοδο με +8 (32-40).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

• ΡΕΑΛ: 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ ( 4 αμυντικά – επιθετικά), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα,  4 λάθη
  • ΠΑΡΤΙΖΑΝ: 4/6 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ ( 4 αμυντικά – 2 επιθετικά), 9 ασίστ, 1 κλέψιμο,  2 λάθη

Στο 2ο δεκάλεπτο άλλαξαν τα δεδομένα.. Η Παρτιζάν είχε βάλει μόλις 2 πόντους σε 4 λεπτά (50-42). Σε διψήφιο αριθμό είχε φτάσει ο Μάριο Χεζόνια με 10 πόντους.

Η ομάδα του Τσους Ματέο έκανε πάρτι με επιμέρους σκορ 20-2 στη δεύτερη περίοδο. Το ημίχρονο έληξε με 54-51.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους

• ΡΕΑΛ: 15/23 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 12/13 βολές, 18 ριμπάουντ ( 14 αμυντικά – 4 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ
  • ΠΑΡΤΙΖΑΝ: 6/14 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 9/10 βολές, 14 ριμπάουντ ( 9 αμυντικά – 5 επιθετικά),10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη, 1 μπλοκ

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (56-52). Ο Γιούλ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, είχε φτάσει στους +20 (75-69). Η Ρεάλ έκλεισε την 3η περίοδο με 86-74.

Τελική ευθεία… Η Βασίλισσα παρέμενε κυρίαρχη φτάνοντας τη διαφορά στους +13 (99-86). Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει, ο Ταβάρες με το εύστοχο σουτ έκλεισε την αναμέτρηση με 105-97.

Τα δεκάλεπτα: 32-40, 54-51, 86-74,

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…