Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 69-68 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 69-68 (vid)

Βιλντόζα

Πέταξε στα σκουπίδια τη νίκη επί του Ολυμπιακού η Μακάμπι.

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας. Οι Σέρβοι υπέταξαν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς επικράτησαν με 69-68. Οι γηπεδούχοι είχαν αυτοκτονικές τάσεις, αλλά τελικά πήραν τη νίκη. Μοιραίος ήταν ο Λορέντζο Μπράουν, που αστόχησε στην τελευταία φάση.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Σέρβοι σκόραραν με κάθε τρόπο και τέλειωσαν την περίοδο έχοντας σημειώσει 27 πόντους (27-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς άλλαξε. Οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα και χαρακτηριστικό ήταν ότι σημειώθηκαν συνολικά μόλις 20 πόντοι (36-29).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά με στόχο την ανατροπή. Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να περάσουν μπροστά, αλλά ο Ερυθρός έβγαλε αντίδραση και ανέκτησε το χαμένο του προβάδισμα (50-47). Οι Σέρβοι παραλίγο να αυτοκτονησουν στην τελευταια περιοδο, αλλά ο Λορέντζο Μπράουν αστοχησε σε τρίποντο και ο Ερυθρός πηρε τη νίκη με 69-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 36-29, 50-47, 69-68