Κεντρική Basket League Άρης – Ολυμπιακός 66-83

Άρης – Ολυμπιακός 66-83

Άρης - Ολυμπιακός, Κάνααν

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός!

Το αήττητο διατήρησε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικρατώντας του Άρη με 66-83, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον στο 9-0 σε Ελλάδα και Ευρώπη, έχοντας περάσει κι από δύσκολες έδρες.

Ο Άρης μπήκε πολύ σωστά στην εκκίνηση. Με ένταση κι επιθετικότητα στην άμυνα, με προσήλωση στον τομέα των ριμπάουντ προηγήθηκε με 9-8. Ο Ολυμπιακός στα μισά του δεκαλέπτου κατάφερε να ισοφαρίσει (13-13). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε το προβάδισμα με +4 (13-17). Οι φιλοξενούμενοι με το εύστοχο σουτ του Ουόκαπ έκλεισαν την 1η περίοδο με 13-20, αλλά το σερί δεν σταμάτησε εκεί.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου

• Άρης: 2/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 0/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη, 1 μπλοκ.
  • Ολυμπιακός: 5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 3 μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και υποχρέωσε τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει τάιμ άουτ. Από το 7′ κι έπειτα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγχε απόλυτα την κατάσταση, μετρώντας 11 σερί πόντους (16-34) και συνολικά τρέχοντας ένα εντυπωσιακό 21-3, που στην ουσία καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα. Τα ποσοστά του Άρη έπεφταν, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις στο παρκέ (21-36). Ο Ολυμπιακός έφυγε για τα αποδυτήρια με +16 (41-25).

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους

• Άρης: 5/20 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 0/3 βολές, 21 ριμπάουντ (13+8), 6 ασίστ, 9 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ.
  • Ολυμπιακός: 11/17 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/13 βολές, 18 ριμπάουντ (14+4), 16 ασίστ, 5 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τον απόλυτο έλεγχο συνέχισε να έχει ο Ολυμπιακός και στην 3η περίοδο (26-44), με τον Άρη να μην μπορεί να ακολουθήσει, καθώς δεν έβρισκε λύσεις στο μπροστά μέρος του γηπέδου. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και την αποτελεσματική του άμυνα, διατηρούσε διαφορά ασφαλείας (35-57). Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερα εμπόδια έκλεισαν και την 3η περίοδο με μεγάλη διαφορά (46-68).

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου

• Άρης: 13/32 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 2/8 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.
  • Ολυμπιακός: 14/22 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 10/18 βολές, 22 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ.

Τελική ευθεία. Με το θεαματικό κάρφωμα του Μπλακ η διαφορά απογειώθηκε στους +25 (52-73). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στην πίεση που ασκούσαν οι φιλοξενούμενοι (56-78). Ήταν δεδομένος ο νικητής (61-80) και το μόνο που έλειπε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 66-83.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-42, 46-69, 66-83.