Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο (75 – 76): Στα δευτερόλεπτα κρίθηκε το παιχνίδι

Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο (75 – 76): Στα δευτερόλεπτα κρίθηκε το παιχνίδι

C6FE5F75 43BF 413D B795 C9FAE6A8D362

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την Αρμάνι Μιλάνο για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Παρόλ’ αυτά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν όρθιοι στο ΟΑΚΑ χάρη σε 1/2 βολές του Κάιλ Χάινς στα 2” για το τέλος, κατακτώντας μια πολύτιμη νίκη στον δρόμο για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs με σκορ 75 -76

Ο Ντίνος Μήτογλου επέστρεψε στο ΟΑΚΑ, για να παίξει για πρώτη φορά ως αντίπαλος. Όπως ήταν λογικό, οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού τον υποδέχθηκαν με αγκαλιές.

VAGGELIS STOLIS

Η απόσταση των δύο ομάδων στην κατάταξη είναι μεγάλη, με την Αρμάνι Μιλάνο να είναι δέκα νίκες μπροστά από τον Παναθηναϊκό Οι φιλοξενούμενοι είναι στην 3η θέση της κατάταξης με 17 νίκες και 8 ήττες, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη 16η θέση με 7 νίκες και 18 ήττες.

Σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στη Ζάλγκιρις, που προηγήθηκε μέσα στην εβδομάδα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο Δημήτρης Πρίφτης είχε τον Λευτέρη Μποχωρίδη και τον Οκάρο Γουάιτ στο rotation. Για την Αρμάνι Μιλάνο, απών ήταν ο Λουίτζι Ντατόμε λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε τόσο τον Ντίνο Μήτογλου όσο και τον Μπεν Μπέντιλ, ευχαριστώντας αμφοτέρους για την προσφορά τους.

Ο Αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με Μέικον, Νέντοβιτς, Κασελάκη, Γουάιτ και Παπαγιάννη. Από την άλλη, οι πέντε πρώτοι για την Αρμάνι Μιλάνο ήταν οι Ντιλέινι, Ντάνιελς, Χολ, Μέλι και Μήτογλου.

Δυναμικά μπήκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός αφού από τα πρώτα λεπτά σημείωσε το 7 -1. Ο Χολ πέτυχε το πρώτο ιταλικό καλάθι με σουτ από τα πέντε μέτρα και μείωσε στους +3 (7 – 4). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μέχρι τα μισά του 1ου δεκαλέπτου κρατούσε τα ηνία του σκορ (10 – 5). Στα 5’08” για το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Μέικον χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ. Το παιχνίδι είχε αρκετά χαμηλό ρυθμό, κάτι βέβαια στο οποίο είναι συνηθισμένη η Αρμάνι Μιλάνο τη φετινή σεζόν. Το τριφύλλι κατάφερε να επικρατήσει με 19 – 14.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Παναθηναϊκός: 5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ (6+3), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

Αρμάνι Μιλάνο: 2/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ (5+3), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη.ατήσει στην 1η περίοδο με 19 – 14.

Παρά το γεγονός πως δεν ήταν συνεπής στην επίθεση (3/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα), η ιταλική ομάδα στην 2η περίοδο ήταν κοντά και δεν επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει (28 – 24). Ο Ντιλέινι ήταν αυτός που απειλούσε το ελληνικό καλάθι καθώς είχε 12 πόντους με 3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/3 βολές (30 – 26). Οι Ιταλοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους πράσινους και να πάρουν το προβάδισμα με +1 (36 – 37). Στα 33.6” για το τέλος του πρώτου μέρους, ο Έτορε Μεσίνα κάλεσε τάιμ άουτ αφού η Αρμάνι Μιλάνο είχε την επαναφορά κάτω από το καλάθι του Παναθηναϊκού με 8” για να εκτελέσει.

Ο Ρίτσι ήταν ο X-Factor των φιλοξενούμενων, αφού ήρθε από το βάθος του πάγκου και έδωσε 8 πόντους με 3/4 σουτ μέσα σε 6’43” συμμετοχής. Η Αρμάνι Μιλάνο με το εύστοχο τρίποντο της να πάρει την 2η περίοδο με σκορ 36 – 40.

Τα ομαδικά στατιστικά του 1ου μέρους:

Αρμάνι Μιλάνο: 9/17 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 7/11 βολές, 20 ριμπάουντ (13+7), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη.

Οι επιθέσεις του Παναθηναϊκού στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ήταν πολύ κακές (47 – 52). Ο Νέντοβιτς είχε 1/8 τρίποντα και αυτό ήταν από μόνο του ένα τεράστιο πρόβλημα για τον Δημήτρη Πρίφτη. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ξεφύγει με τίποτα από τους Ιταλούς (49 – 56). Στα 3’24” για το τρίτο δεκάλεπτο, ο Γουάιτ χρεώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ. Το +11 (49 – 60) των φιλοξενούμενων ήταν λογικό αφού οι γηπεδούχοι ντρίμπλαραν πολύ περισσότερο από ότι πάσαραν και δεν είχαν καλές συνεργασίες. Η Αρμάνι Μιλάνο είχε 16/27 δίποντα και 7/17 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός 13/22 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήρε χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και το 3ο δεκάλεπτο με 51 – 63.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Τελική ευθεία..

Η Αρμάνι Μιλάνο απο την αρχή του 4ου δεκαλέπτου είχε πάει το παιχνίδι εκεί ακριβώς που ήθελε, έλεγχε την κατάσταση και δεν φοβόταν την απειλή του Παναθηναϊκού (56 – 65). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πάλευε αλλά με το 21.1% που είχε στο τρίποντο ήταν αδύνατο να γυρίσει ένα τέτοιο παιχνίδι (60 – 69).  Ο Νέντοβιτς είχε1/8 τρίποντα, ενώ ο Μέικον εξακολουθούσε να είναι άσφαιρος στα σουτ εντός παιδιάς (0/5). Ο Παναθηναϊκό πάλευε σκληρά στην τελευταία περίοδο, έδινε μάχες στις δύο ρακέτες, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις έβλεπε κάποιες (μη) αποφάσεις των διαιτητών να μην του δίνουν αυτά που δικαιούταν. Σε δύο διαδοχικές περιπτώσεις, το replay της τηλεόρασης έδειξε πως τα λάθη των διαιτητών ήταν σοβαρά (71 – 75). Στα 30.4” για το τέλος, ο Μέλι έστειλε τον Μέικον στην γραμμή για δύο βολές και οι πράσινοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 75 -75. Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να φύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ με σκορ 75 – 76.

Τα δεκάλεπτα: 19 – 14, 36 – 40 ,51 – 63, 75 – 76.

Τα στατιστικά:

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 9 (1/6 σουτ, 7/8 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης (0/2 τρίποντα), Καββαδάς 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 11 (2), Νέντοβιτς 19 (4/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 2, Σαντ Ρος 9.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκραντ 3 (1), Ροντρίγκεθ 9 (1/6 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 10 (2), Χολ 8 (0/3 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιλέινι 15 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 δίποντα), Ντάνιελς 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χάινς 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπέντιλ.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…