Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Ολυμπιακός 92 – 72: «Αυτοκτόνησε στην Γαλλία»

Μονακό – Ολυμπιακός 92 – 72: «Αυτοκτόνησε στην Γαλλία»

papanikolaou 1 e1648072734188 jpg

Η Μονακό υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε την ήττα στην Γαλλία από τη Μονακό με σκορ 92 – 72

Ο Αγώνας:

Οι αρχικές πεντάδες:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ. Οι πέντε πρώτοι για τη Μονακό είναι οι Βέστερμαν, Τζέιμς, Ντιάλο, Τόμας και Μπουτσιέλε.

Ο Ολυμπιακός έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι, σε ό,τι είχε να κάνει με την αμυντική προσήλωση. Δεν είχε δώσει εύκολα σουτ, δεν είχε δώσει τη δυνατότητα στη Μονακό να “τρέξει” τις κατοχές της, όπως θα ήθελε (2 – 4).

Μετά από τέσσερα σχεδόν λεπτά, ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε το πρώτο του καλάθι, ελαφρώς εκτός λογικής. Πήρε την μπάλα από νωρίς, έτρεξε στο transition και σκόραρε για +3 από τα οκτώ μέτρα, πάνω σε άμυνα (8 – 6). Ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει με 2/7 εντός παιδιάς, και ο Φαλ ήταν ο μοναδικός που έχει σκοράρει εντός παιδιάς.  (8 – 9).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε το προβάδισμα λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά ως το 9’ δεν είχε κάνει φάουλ (18 – 19). Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν ην 1η περίοδο με 19 – 22.

Τα στατιστικά της 1ης περίοδου:

Μονακό: 4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ (5+1), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη.

Ολυμπιακός: 7/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ (5+2), 6 ασίστ, 2 λάθη.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί δέκα αναπάντητων πόντων μέσα σε 1’41” (29 – 22). Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βρεθούν από το +3 στο -7 με τον Λι να τους κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά.

Ο βραχύσωμος γκαρντ της Μονακό είχε σημειώσει 7 πόντους με 2/2 δίποντα και 3/3 βολές. Το παιχνίδι είχε πάρει την κατηφόρα για τους Πειραιώτες (37 – 26). Ο Μότουμ πήρε την σκυτάλη και σκόραρε από μακριά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν 6/8 τρίποντα (40 – 26).

Ο Ολυμπιακός έχει καταρρεύσει πλήρως τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση (45 – 26).

Ο Φαλ ήταν ο μόνος που κρατούσε ζωντανούς τους «ερυθρόλευκους» (47 – 31). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκλεισε το ημίχρονο με 48 – 31.

Τα ομαδικά στατιστικά του Α’ μέρους:

Μονακό: 8/18 δίποντα, 8/10 τρίποντα, 16 ριμπάουντ (14+2), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ.

Ολυμπιακός: 10/16 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/11 βολές, 15 ριμπάουντ (10+5), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη, 1 μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο ξεκίνησε με Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ.

Το σκαμπανέβασμα και η αποβολή του ΜακΚίσικ

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκας στην 3η περίοδο το εύστοχο σουτ του Φαλ άρχισε να μειώνει (50 – 38). Ο Ολυμπιακός δεν έδινε ελεύθερα σουτ και εκμεταλλευόταν το μέγεθος του Φαλ κοντά στο καλάθι (51 – 40).

Μεγάλο πρόβλημα αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός 4’55’πριν το τέλος καθώς ο Σλούκας και ο Γουόκαπ είχαν από 3 φάουλ. Η εικόνα των «ερυθρόλευκων» ήταν απογοητευτική (66 – 50).

Στα 59.4” για το τέλος του αγώνα ο ΜακΚίσικ αποβάλλεται από το παιχνίδι λόγω τεχνικής ποινής. Ο έμπειρος παίκτης λίγο πιο πριν αντιαθλητικό φάουλ οπότε ήταν υποχρεωμένος να αποχωρίσει. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκλεισε την 3η περίοδο με +20 (71 – 51).

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Μονακό: 11/22 δίποντα, 10/16 τρίποντα, 19/23 βολές, 24 ριμπάουντ (21+3), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Ολυμπιακός: 13/23 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 10/16 βολές, 22 ριμπάουντ (14+8), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τελική ευθεία..

Και στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο εξακολουθούσε να αποτελεί πρόβλημα για την ομάδα του Πειραιά (80 – 58), οι παίκτες είχαν 5/24 από την περιφέρεια ενώ η Μονακό είχε 12/18 τρίποντα.

Η Μονακό έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, ήταν κυρίαρχη (88 – 61). Η διαφορά έφτασε ως και τους +20 (90 – 70). Η Μονακό πήρε μια τεράστια νίκη με σκορ 92 – 72.

Τα δεκάλεπτα: 19 – 22, 48 – 31, 71 – 51, 92 – 72

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…