Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 77 – 62: «Παραμένει ζωντανή στην 8άδα»

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 77 – 62: «Παραμένει ζωντανή στην 8άδα»

Baldwin e1648070185762 jpg

Η Μπασκόνια υποδέχτηκε τη Φενέρμπαχτσε για την 31η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πήρε τη νίκη με 77 – 62

Ο Αγώνας:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (9 – 9). Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (17 – 17). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκλεισε την 1η περίοδο με 20 – 19.

Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά (25 – 26). Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήρε το προβάδισμα με +8 (30 – 38). Η Φενέρ με τις επιθέσεις της και την σωστή άμυνα της έκλεισε το ημίχρονο με +8 (32 – 40).

Στην 3η περίοδο η Μπασκόνια μείωσε (40 – 43) και έπειτα από αυτό πήρε το προβάδισμα με +2 (50 – 48).  Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «μονομαχία» (50 -50). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκλεισε την 3η περίοδο με +1 (54 – 53).

Τελική ευθεία.. Όταν το χρονόμετρο έγραφε 3΄ η διαφορά έφτασε είχε φτάσει στους +10 (68 – 58). Η αναμέτρηση είχε πάρει την κατηφόρα για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς καθώς το σκορ στο 7′ ήταν 77 – 62. Η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 77 – 62.

Τα δεκάλεπτα: 20 – 19, 32 – 40, 54 – 53,

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…