Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Εφές 76-67: «Καθάρισε» στο δεύτερο και έμεινε ψηλά

Ζενίτ – Εφές 76-67: «Καθάρισε» στο δεύτερο και έμεινε ψηλά

Ζενίτ

Η Ζενίτ πήρε μεγάλης σημασίας νίκη στην Αγία Πετρούπολη επί της Εφές με σκορ 76-67. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε ως πρώτο σκόρερ τον Πόιθρες με  21 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Αταμάν ξεχώρισε ο Μίσιτς με 22 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ρωσική ομάδα έχει ρεκόρ 13-7, ενώ η τουρκική έχει 10 νίκες και 11 ήττες. Η Ζενίτ σημειώνει 2-0 νίκες επί της Εφές στην εφετινή σεζόν της Euroleague.

Ασταμάτητη η Ζενίτ στο δεύτερο ημίχρονο

Η Ζενίτ ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με με 10-6 και 14-9. Στη συνέχεια, η Εφές αντέδρασε. Μείωσε σε 17-15 και με τρίποντο του Μπομπουά, προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Εφές να έχει τον πρώτο λόγο. Παρόλα αυ΄τα η τουρκική ομάδα δε μπορούσε να πάρει μεγάλες διαφορές. Με το χρονόμετρο να δείχνει περίπου 5′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ζούμπκοφ με εύστοχη ελεύθερη βολή έβερε το ματς στον πόντο κάνοντας το 25-26. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζενίτ πήρε τα ηνία του αγώνα. Με όπλο την καλή της άμυνα, η ομάδα του Πασκουάλ, δέχθηκε μόλις 6 πόντους, ενώ σημείωσε 15 στο τρίτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, με το χρονόμετρο να γράφει 6 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου έγραφε 45-38. Μάλιστα, ο Μπίλι Μπάρον συνέχισε την επέλαση της ομάδας του, κάνοντας το 52-40. Τελικό σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν το 52-42, καθώς οι Τούρκοι αρκέστηκαν στο να μειώσουν με τον Μίσιτς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κράτησαν την ψυχραιμίας και ταυτόχρονα το ροζ φύλλο αγώνα στην Αγία Πετρούπολη. Συγκεκριμένα, ο Τζόρνταν Λοίντ έκανε το 59-48, όταν το χρονόμετρο έδειχνε 6:18 για το τέλος του αγώνα. Λίγο αργότερα ο Μίσιτς κατάφερε μετά από ώρα να ρίξει τη διαφορά στους 9, με το σκορ να γίνεται 65-56. Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τελικό σκορ να γράψει 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…