Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-76: «Τρίζει» η καρέκλα του Σφαιρόπουλου

Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-76: «Τρίζει» η καρέκλα του Σφαιρόπουλου

Ντιαλό

Η Μονακό επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 82-76 και έριξε στο καναβάτσο τους Ισραηλινούς. Αυτή η ήττα μπορεί να είναι το κύκνειο άσμα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο της ισραηλινής ομάδας, καθώς δύσκολα θα συνεχίσει ύστερα και από αυτό το στραβοπάτημα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (3-8). Οι άμυνες ήταν κυρίαρχες στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησε τα ηνία του σκορ και τη διαφορά δύο πόντων (13-15).

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μακάμπι διατήρησε τα ηνία του σκορ, αλλά η Μονακό δεν της επέτρεπε να ξεφύγει (22-27). Η Μονακό ήταν άκρως ανταγωνιστική και κατάφερε με επί μέρους σκορ 8-3 να φέρει το ματς στα ίσια (30-30). Η ανατροπή ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 35-33 υπέρ των Μονεγάσκων.

Ο Μοτεγιούνας έκανε πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι αντίπαλοι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να τον σταματήσουν, έφτασε τους 15 πόντους και οδηγούσε τη Μονακό (52-46). Η διαφορά έμεινε αναλλοίωτη μέχρι το τέλος της περιόδου. Οι Μονεγάσκοι κράτησαν το προβάδισμα τους (56-51), με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να δυσκολεύεται να σκοράρει.

H διαφορά έφτασε ακόμη και τους εννιά πόντους (60-51), αλλά η Μακάμπι έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς (62-58). O Oυίλμπεκιν έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να κάνει την ανατροπή η Μακάμπι. Ο Αμερικανός είχε 26 πόντους και έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής (67-66).

Η Μονακό, όμως, είχε τις λύσεις και με ένα μικρό σερί 6-0 κατάφερε και πάλι να ξεφύγει στο σκορ (73-66). Ο Ντιαλό ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά και κράταγε σταθερά σε απόσταση τους Ισραηλινούς (76-70). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι. Η Μονακό άντεξε στην πίεση και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 35-33, 56-51, 82-76
Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 6(2), Μπέικον 11, Βέστερμαν, Τόμας 7(8ριμπ.), Ντιαλό 16(1), Μότουμ, Μοτεγιούνας 16(1), Φαγιέ, Τραορέ, Χολ 4, Τζέιμς 12(13ασ.)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 31(5), Έβανς 8(7ριμπ.), Καλοϊάρο 5(1), Ουίλιαμς 9, Τέιλορ, Ρέινολντς 7, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλέιζερ, Κοέν 2, Ζίζιτς 10(7ριμπ.), Ζιβ 2