Κεντρική Ελλάδα ΟΣΕΚΑ Σερβία – Ελλάδα 62-53: Όγδοη στο Ευρωπαϊκό η Ελλάδα

Σερβία – Ελλάδα 62-53: Όγδοη στο Ευρωπαϊκό η Ελλάδα

serb gre game21 jpg

Η Σερβία κυριάρχησε στον τελευταίο της αγώνα, αφήνοντας την Ελλάδα δίχως νίκη στο τουρνουά και τερματίζοντας στην 7η θέση, έναντι της 8ης, που κατέλαβε η Εθνική μας. Το 62-53 δεν περιγράφει την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στο σκορ, αλλά στην τρίτη περίοδο οι διεθνείς μας τα έκαναν όλα λάθος, με αποτέλεσμα να επικρατήσει με επιμέρους σκορ 20-9 η Σερβία και να διατηρήσει το προβάδισμα που απέκτησε ως το τέλος.

Ο Χαμαντί με τον Τσίλη ήταν οι καλύτεροι της Εθνικής μας, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στάνκοβιτς καθοδήγησε με μαεστρία, Φάκιτς (έκανε τριπλ νταμπλ) και Τσίρκοβιτς ήταν οι καλύτεροι, ο Ντεστανί βοήθησε σημαντικά. Να σημειώσουμε επίσης το εξαιρετικό 13/16 βολές, για την Εθνική Ελλάδας (με τις δύο να χάνονται στο τελευταίο λεπτό).

Διαιτητές: Κορβασέρ – Ντίεφ – Κάροβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 13-11, 24-25, 44-34, 62-53.
ΣΕΡΒΙΑ (Μπάνιακ): Φάκιτς 18 (12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντεστανί 17 (10 ριμπ.), Βέζμαρ, Τσίρκοβιτς 11 (9 ριμπ.), Στάνκοβιτς 4, Λίκιτς, Γιοβάνοβιτς, Μπάνιακ 2, Γκρούιτς 8.
ΕΛΛΑΔΑ (Οζντεμίρ): Μουμτζόγλου 4 (8 ασ.), Τσίλης 16, Χατζηκαντής, Μαρτσάκης 7, Κοντογιάννης 2, Χατζηδάκης, Τσαουσίδης, Χαμαντί 17, Φιλίππου, Μακρής 4, Παπαδόπουλος 1.