Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Εφές 83-108: Την ισοπέδωσε σε ένα ημίχρονο

Ρεάλ – Εφές 83-108: Την ισοπέδωσε σε ένα ημίχρονο

vasilije micic anadolu efes istanbul eb20 1 scaled

Πολύ βαριά ήττα στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης χάνοντας με 108-83 από την Εφές, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι μόνο για ένα ημίχρονο καθώς στην συνέχεια υποτάχθηκε στις ορέξεις των παικτών του Αταμάν γνωρίζοντας έναν πραγματικό διασυρμό.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Αταμάνι και κατάφερε να φτάσει τους 10 πόντους πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα (10-4). Η Εφές συνέχισε να βρίσκει με ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα της (11-18). Η Ρεάλ βρήκε λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (20-20).

O ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα στην δεύτερη περίοδο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι να μπαίνει μετά από σχεδόν τρία λεπτά από τον Μίσιτς (21-22). Στην συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε και πάλι με τις δύο ομάδες ωστόσο να συνεχίζουν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Η Ρεάλ κατάφερε να ξεφύγει με 4 πόντους με τρίποντο του Τόμπκινς με τον Μπομπουά να απαντά άμεσα με το ίδιο νόμισμα (35-34). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (42-41).

Η Εφές μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 6-18 για να πάει για πρώτη φορά στο παιχνίδι την διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων (458-47), κάτι που κατάφερε λίγο αργότερα με τρίποντο Σάνλι (50-62). Η Ρεάλ προσπάθησε να ψαλιδίσει την διαφορά και κατάφερε να μειώσει στους 6, ωστόσο η Εφές ανέβασε ξανά στροφές στην συνέχεια πηγαίνοντας στο φινάλε της περιόδου με αέρα 12 πόντων (64-76). Στην τέταρτη περίοδο οι Τούρκοι έστησαν ένα πραγματικό πάρτι φτάνοντας στον θρίαμβο με το τελικό 108-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-41, 64-76, 83-108.