Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι Μιλάνο 72-93: «Διέλυσαν» τον Αστέρα οι Ιταλοί

Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι Μιλάνο 72-93: «Διέλυσαν» τον Αστέρα οι Ιταλοί

MICOV 820x490 1 jpg

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «ζεστοί» στον αγώνα, καθώς στο 5′ βρέθηκαν μπροστά με 10-0, με την Νταβίντοβατς να μειώνει σε 6-13 δύο λεπτά αργότερα. Η Αρμάνι διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με την διαφορά να είναι στους 10 πόντους (12-22). Οι παίκτες του Μεσίνα αύξησαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 13 σε double score (15-30), προτού ο Αστέρας ρίξει την διαφορά στους 9 (21-30), με τα καλάθια των Ντόμπριτς και Γιάγκοντιτς – Κούριτζα.

Στο τέλος του ημιχρόνου η Αρμάνι διατήρησε την διψήφια διαφορά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 36-47. Οι Σέρβοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, όμως η Αρμάνι κατάφερε να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας στους 13 πόντους στο 22′ (36-49), όμως ακολούθησε η «έκρηξη» των Ιταλών. Στα μέσα του δεκαλέπτου, ο Πάντερ με τρίποντο, ο οποίος είχε φτάσει στους 17 πόντους, έκανε το 41-64 για την Αρμάνι. Παρά τις προσπάθειες των Χολ και Ντόμπριτς, το +24 έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (51-75).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι δεν κατάφεραν σε κάποια περίπτωση να μειώσει το σκορ, με την διαφορά να φτάνει στο 34′ στο +27, την μεγαλύτερη τιμή της στον αγώνα, με την Αρμάνι να φεύγει από το Βελιγράδι με τη νίκη με σκορ 72-93.

Δεκάλεπτα: 12-22, 36-47, 51-75, 72-93