Κεντρική Basket League Ηρακλής – Λάρισα 73-69: Ο Γηραιός νίκησε τον… Σμιθ

Ηρακλής – Λάρισα 73-69: Ο Γηραιός νίκησε τον… Σμιθ

smith larisa iraklis

Επιτέλους νίκη για τον Ηρακλή, ο οποίος μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες επικράτησε με 73-69 επί της Λάρισας, για την 10η αγωνιστική της Basket League. O γηραιός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ωστόσο η κατακόρυφη πτώση της απόδοσης του Τζέρι Σμιθ (31 πόντους, τους 20 στο πρώτο μέρος), αλλά και η εκτελεστική δεινότητα των Χάνλαν (21π)και Χάτσερ (17π), ήταν οι βασικοί παράγοντες που οδήγησαν στην ανατροπή.

Ιδιαίτερα άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν ωστόσο να τρέξουν ένα σερί 7-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Ακολούθησε η απάντηση της Λάρισας, η οποία με δικό της 11-0 σερί κατάφερε να προηγηθεί με 7-11, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν στα τελευταία λεπτά και τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο με αέρα τεσσάρων πόντων με καλάθια του Ντάνιελ (19-16).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν α προσπαθούν να βάλουν την μπάλα στο ζωγραφιστό και τους φιλοξενούμενους να στηρίζονται στο περιφερειακό σουτ.

Με αυτό οδηγό κατάφεραν όχι μόνο να ανακτήσουν το προβάδισμα, αλλά να χτίσουν και μια διαφορά δέκα πόντων, τρέχοντας ένα τρομερό επιμέρους 23-10, με τον Τζέρι Σμιθ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 20 πόντους στο ημίχρονο (29-39).

O Ηρακλής έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη, αφού μετά το +14 των φιλοξενούμενων δια χειρός του τρομερού Σμιθ, απάντησε με δικό του 10-0 σερί μειώνοντας σε 41-45. Μάλιστα, το παιχνίδι έγινε μιας κατοχής λίγο αργότερα, όταν ο Σμιθ χρεώθηκε με τεχνική ποινή (45-48), με τον Σχίζα να χάνει την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο από την γραμμή των βολών (46-48). Ο Γηραιός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (53-53)  με τους Χάνλαν και Χάτσερ στο τελευταίο δίλεπτο, με τον Αμερικανό να βάζει μετά από πολύ ώρα μπροστά την ομάδα του, με συνεχόμενους πόντους (59-54).

O Γηραιός κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 9 πόντους με τρίποντο του Σαγκς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (63-54), με τους Θεσσαλούς να τρέχουν ένα μικρό 6-0 σερί μειώνοντας στους τρεις (63-60). Οι δύο ομάδες στην συνέχεια ήταν άστοχες, με το σκορ να μένει κολλημένο για αρκετά λεπτά και την Λάρισα να έρχεται σε απόσταση βολής με τον Σπυρόπουλο πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το φινάλε, με τους Θεσσαλούς να χάνουν την ευκαιρία να φύγουν με το διπλό από το Ιβανώφειο και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Σαγκς 6 (1), Καββαδάς 6 (9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπόουλιν 7 (2/6 τρίποντα), Μουρ 2 (0/3 τρίποντα), Χάνλαν 21 (7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (1), Τσαϊρέλης 2 (0/3 σουτ, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Φίλιος, Βεργίνης, Ντάνιελ 6 (4 ριμπάουντ), Χάτσερ 17 (4/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 13 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 λάθη), Γουέμπ 14 (3/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρας 3 (0/9 σουτ, 3/4 βολές), Κώττας (5 ριμπάουντ), Σμιθ 31 (4/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκόρντον 3, Καμάρας, Μπέρι (0/3 σουτ), Καμπερίδης, Μούρτος 3 (1), Σπυρόπουλος, Παπαδάκης.