Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Άλμπα 92-69: Ηγέτης Παπαπέτρου

Παναθηναϊκός – Άλμπα 92-69: Ηγέτης Παπαπέτρου

3049400

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 92-69 επί της Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη των Πρασίνων στην φετινή Ευρωλίγκα, με το ρεκόρ του να βελτιώνεται σε 5-9.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του Γιώργου Βόβορα ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους. Ο αρχηγός του Τριφυλλιού με τους 14 πόντους του στο πρώτο μέρος τον έβαλε σε ρόλο οδηγού, ενώ με τις 2 «βόμβες» του όταν η Άλμπα πλησίασε έβαλε τέλος στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση και με δύο καλάθια του Σίκμα κατάφεραν να προηγηθούν με 4-0 στο πρώτο δίλεπτο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου και πήρε το προβάδισμα, ενώ λίγο αργότερα ο Σαντ Ρος με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων στο Τριφύλλι (10-6).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα και λίγο πριν την συμπλήρωση έξι λεπτών έφερε την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων με τρίποντο του Φόστερ (17-8). Η γερμανική ομάδα  αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 μείωσε στο καλάθι (17-15), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με δύο τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Ουάιτ που έδωσαν αέρα 7 πόντων στους Πράσινους (25-18).

Στην δεύτερη περίοδο η Άλμπα βελτίωσε αισθητά την άμυνα της με αποτέλεσμα βάζοντας δύσκολα στην επίθεση του Παναθηναϊκού. Μάλιστα, κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 3 με έμμεσο τρίποντο του Σίκμα (29-26), ενώ λίγο αργότερα το ματς ήταν στο καλάθι μετά από τρίποντο του Σνάιντερ μετά από καλάθι του Νέντοβιτς (31-29).

Παπαπέτρου και Παπαγιάννης ανέλαβαν δράση στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, με τον δεύτερο να ανεβάζει την διαφορά στους 6 πόντους από την γραμμή των βολών (35-29). Το ημίχρονο έληξε με τον Μεγαρίτη σέντερ να είναι και πάλι αλάνθαστος από την γραμμή και να κάνει το 39-32.

Με βομβαρδισμό τριπόντων ξεκίνησε η επανάληψη με τον Φόστερ να κάνει την αρχή και τους Σαντ Ρος και Ουάιτ να απαντούν σε αυτό του Γκρέιντζερ, με το πράσινο προβάδισμα να ανεβαίνει στους 13 πόντους (48-35). O καταιγισμό τριπόντων συνεχίστηκε για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα με την σκυτάλη στα τελευταία λεπτά να παίρνει ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος με τρία συνεχόμενα τρίποντα διατήρησε έδωσε τον στον Παναθηναϊκό την δυνατότητα να πάει στην τέταρτη περίοδο με αέρα 14 πόντων (66-52).

Η Άλμπα κατάφερε να μειώσει στους 11 πόντους με τον Γκιφέι στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ εφτά λεπτά πριν το τέλος κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους με νέο μακρικό σουτ (69-61). Ο Σαντ Ρος έδωσε ανάσα για το τριφύλλι ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους, με την Άλμπα να καταφέρνει να μειώσει πάλι στους 7 με νέο τρίποντο (74-67).

Η γερμανική ομάδα συνέχισε να προσπαθεί να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, με τους πράσινους να βρίσκουν λύσεις με τους Νέντοβιτς και Ουάιτ (77-69) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να βάζει ξανά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με το πρώτο του τρίποντο στο δεύτερο μέρος (80-69), με τον αρχηγό του τριφυλλιού να δίνει την χαριστική βολή στους Γερμανούς λόγο αργότερα (83-69), με το τελικό σκορ να είναι 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης (4 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9 (3/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 13 (3/9 τρίποντα), Γουάιτ 9 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 5, Σαντ Ρος 13 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Άλμπα  (Ρενέσες): Λο 8 (2/6 τρίποντα), Σίβα 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιφάι 13 (3/6 τρίποντα), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1), Νίκιτς, Ολνίντε 9 (1), Τίμαν 3 (1/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 3 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σίκμα 11 (5 ριμπάουντ).

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…