Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 76-73

Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 76-73

marko jagodic kuridza crvena zvezda mts belgrade eb20

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερυθρό Αστέρα. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επικράτησε εντός έδρας της Βαλένθια με 76-73 κι ανέβηκε στο 5-10. Στο 9-6 υποχώρησε η ισπανική ομάδα, η οποία δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο μεγάλο διπλό επί του Ολυμπιακού.

Κορυφαίος για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο πρώην παίκτης της Βαλένθια, Λόιντ, με 20 πόντους, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Ομπράιαντ. Από πλευράς Βαλένθια, ξεχώρισαν οι Λαμπεϊρί και Πρέπελιτς με 15 πόντους έκαστος.

Το παιχνίδι στο Βελιγράδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Ερυθρό Αστέρα να κυριαρχεί στο δεύτερο δεκάλεπτο και τη Βαλένθια στην τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες συγκρούστηκαν μέχρι τέλος στην τέταρτη περίοδο, με την αναμέτρηση να κρίνεται στα τελευταία λεπτά. Εκεί οι Σέρβοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 45-36, 57-57, 76-73.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…