Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 66-71

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 66-71

valencia barcelona

Δεύτερη νίκη σε τρία ματς για την Μπαρτσελόνα που πέρασε από την Βαλένθια επικρατώντας με 71-66 επί των νυχτερίδων. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους Καταλανούς έχοντας τα ηνία του αγώνα στο πρώτο μέρος, οι οποίοι αντέδρασαν στην επανάληψη και οδηγό την φοβερή τρίτη περίοδο (9-21) έβαλαν τις βάσεις για την νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις (19-16). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κάμψουν την αντίσταση της Βαλένθια, η οποία πήγε με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια 35-33.

Στην επανάληψη οι μπλαουγκράνα ανέβασαν στροφές και με εκπληκτική τρίτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν μια υπέρ τους διαφορά 10 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου (44-55). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε με τον Πρέπελιτς, ωστόσο δεν κατάφεραν την ολική ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 66-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-33, 44-55, 66-71

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 3 (1), Πρέπελιτς 6 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαμπεϊρί 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 6, Τόμπι 2, Κάλινιτς 13 (2/6 τρίποντα), Ντούμπλιεβιτς 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βίβες 7 (1), Σαν Εμετέριο 3 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Χέρμανσον 1

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (5/8 δίποντα), Χάνγκα 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιτς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ερτέλ, Οριόλα 4, Αμπρίνες 11 (3), Χίγκινς 10 (1), Μαρτίνεθ, Κούριτς, Κλαβέρ 4, Καλάθης 14 (7/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Αλλαγή ώρας στον 5ο τελικό

Στις 13:30 αντί για τις 15:00 θα διεξαχθεί την Κυριακή, ο 5ος τελικός ανάμεσα σε Ολυμπιακό…