Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις 69-75

Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις 69-75

ognjen kuzmic crvena zvezda mts belgrade eb20 1 e1602613892709

Τρίτη εκτός έδρας νίκη για την Ζαλγκίρις στην φετινή Ευρωλίγκα, αφού μετά το Ολυμπιακό στην πρεμιέρα επικράτησαν και κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 75-69. Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην νίκη χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Αρκετά καλό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς που κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτα με καλάθι του Χολ (9-2). Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 11-11, πέρασαν μπροστά με τρεις με τον Λεκαβίτσιους λίγο αργότερα (14-17), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (19-19).

Αμφίρροπή ήταν και η συνέχεια με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μικρά προβαδίσματα. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Ζαλγκίρις βελτίωσε αρκετά την άμυνα της με αποτέλεσμα να καταφέρει να πάει με ένα υπέρ της +6 στα αποδυτήρια (33-39).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να ανατρέπου το εις βάρος τους σκορ φέρνοντας το στα ίσα (49-49). Η συνέχεια είχε μια διαρκή εναλλαγή των δύο στο σκοράρισμα με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (60-62). Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε πολλές αλλαγές όμως οι Λιθουανοί κράτησαν το προβάδισμα και έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο φινάλε φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 69-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 33-39, 60-62, 69-75

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Χολ 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουόλντεν 11 (1), Λόιντ 19 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Νταβίντοβατς 11 (1), Λάζιτς 2, Ριθ 2, Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 2, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 2, Κούζμιτς 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σίλερ): Γουόκαπ, Λεκαβίτσιους 16 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Χέιζ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιανκούνας 4 (5 ριμπάουντ), Μιλάκνις, Γκέμπεν 5, Ρούμπιτ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Γιοκουμπάιτις 9 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βαστούρια 5 (1), Γκριγκόνις 8 (6/6 βολές), Λοβέρν 12 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…