Κεντρική Διεθνή Μπούρσασπορ – Προμηθέας 84-93

Μπούρσασπορ – Προμηθέας 84-93

121468045 387711022387996 2493631686653243316 n

Την πρώτη του νίκη στο φετινό Γιούροκαπ πήρε ο Προμηθέας επικρατώντας με 84-93 επί της Μπούρσασπορ μέσα στην Τουρκία. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αν και δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα βελτιώθηκε στην συνέχεια και με κορυφαίους τους Μίλερ (27π.) και Γιαννόπουλο (17π.), αλλά και τον Βαγγέλη Μάντζαρη που έδωσε ψυχραιμία και μοίρασε το παιχνίδι έφτασε στην νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 7 πόντους μετά από σχεδόν τρία λεπτά αγώνα (10 – 3). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κατάφεραν να βρουν κάποιο επιθετικό ρυθμό χωρίς ωστόσο να μπορούν να ανακόψουν τους γηπεδούχους που ανέβασαν την διαφορά στους 12. Οι πατρινοί δεν το έβαλαν κάτω και με ένα εντυπωσιακό 13 μηδέν κατάφεραν πάρουν βραχεία κεφαλή στο τέλος του δεκαλέπτου (25 – 26).

Στην δεύτερη περίοδο η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το παιχνίδι να είναι ισόπαλό μετά από τέσσερα λεπτά (36-36). Η συνέχεια βρήκε τον Προμηθέα να έχει μικρά προβαδίσματα χάρη στην πολύ καλή παρουσία του Μίλερ, ο οποίος είχε 13 πόντους στο ημίχρονο, με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 3 πόντους (43 – 46).

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν ψυχωμένοι στο ξεκίνημα της επανάληψης και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα έτρεξαν ένα επιμέρους 14-4 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 13 (47-60) στο 25′. Η γηπεδούχοι μείωσαν αρκετές φορές στους 6 με τον Χριστοδούλου να πετυχαίνει ένα φοβερό buzzer beater τρίποντο για το 59-68 της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τέταρτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους τρεις πόντους με τρίποντο του Νιούμαν (72-75). Ο προμηθέας απάντησε με δικό του τρίποντο, διατήρησε το προβάδισμα τελικά κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του αγώνα φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 84-93.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 43-46, 59-68, 84-93

Μπούρσασπορ: Ακνταμάρ, Μάνφορντ (0/4 σουτ, 5 ασίστ), Τζόουνς 2, Μπατούκ 5 (1/5 τρίποντα), Αρσλάν 7 (1), Νιούμαν 20 (4/5 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαβάς (0/3 δίποντα), Μουτάφ 16 (3), Κάντζι 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τουρέν 20 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάμιλτον 3 (1).

Προμηθέας: Αγκμπελέσε 9 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 3, Αγραβάνης 10 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαγιέ 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 8 (1), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 17 (5/7 τρίποντα), Μίλερ 27 (4/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 10/10 βολές), Ραντίσεβιτς 5 (1).