Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-84

Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-84

daniel hackett cska moscow eb20

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι μεταξύ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και του Ερυθρού Αστέρα. Η σερβική ομάδα αν και στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στην παράταση πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Συγκλονιστικός για τους νικητές ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ, που πέτυχε και το νικηφόρο καλάθι, ενώ στην αντίπερα ο Χάκετ έκανε μαγικά!

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (8-9). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ήταν κολλημένος σαν βδέλλα πάνω στη ρωσική ομάδα (18-20).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και διατήρησε τα ηνία του σκορ (22-28). Ο Τζόρνταν Λόιντ δεν είχε διάθεση να αφήσει την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει και με συνολικά 11 πόντους κράταγε όρθιο τον Ερυθρό Αστέρα (28-31). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα μικρό σερί στο φινάλε του ημιχρόνου και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 43-35 υπέρ τους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ένα γρήγορο σερί 6-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 πόντους (49-35). Στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με συνεχόμενους πόντους και καλή άμυνα και κατάφερε να ρίξει ξανά τη διαφορά (46-51).

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε την αντεπίθεση του και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τρίποντο του Ριθ (56-56). Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν σε μεγάλο βράδυ για τους φιλοξενούμενους (21 πόντοι) και βγήκε ξανά μπροστά. Ο Ιταλός πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, ξεκόλλησε την ομάδα του και της έδωσε βαθιά ανάσα (58-64). Oι Σέρβοι δεν το έβαλαν κάτω και επέστρεψαν για τα καλά στο ματς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη αντεπίθεση και 1 λεπτό πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με καλάθι του Νταβιντόβατς. Ο εκπληκτικός, φανταστικός Ντάνιελ Χάκετ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Ιταλός 49” πριν το τέλος πέτυχε το έκτο του τρίποντο (6/8) και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (71-73). Ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε ξανά, καθώς ο Λόιντ με 2/2 βολές έκανε το 73-73 35” πριν το φινάλε του ματς. Μάικ Τζέιμς και Λόιντ αστόχησαν σε προσπάθειες για τριών πόντων και το ματς τελικά οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Χάκετ και στην παράταση συνέχισε να σκοράρει, αλλά στην αντίπερα ήταν ο εξίσου εντυπωσιακός Λόιντ και ο Ερυθρός με επί μέρους 9-4 προηγήθηκε με 82-77. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και η ΤΣΣΚΑ δεν τα παράτησε. Η ρωσική ομάδα βρήκε ένα μικρό σερί 4-0 και έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (84-84, 1,07). Ο Λόιντ πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έδωσε προβάδισμα με 86-84 στους γηπεδούχους.

Ο Μάικ Τζέιμς κόπηκε στην επόμενη φάση, ενώ έχασε και σουτ τριών πόντων στο ένα δευτερόλεπτο και έτσι ο Ερυθρός πήρε τη νίκη με 86-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-43, 46-51, 73-73, 86-84
Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 2 (5ασ.), Χολ 6 (2), Ουόλντεν 12 (2), Λόιντ 31 (6ριμπ.), Νταβιντόβατς 5 (1), Λάζιτς 2, Ριθ 7 (1), Σιμόνοβιτς, Γιακόντιτς 11 (1), Κούζμιτς, Τέρι 10
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Κομένκο, Τζέιμς 9 (8ασ.), Ούκοφ 2, Χάκετ 29 (6/8), Αντόνοφ, Βόιγκτμαν 9, Κλάιμπερν 18 (1), Σενγκέλια 8 (1), Ουμρίκιν, Μιλουτίνοφ 2, Κουρμπάνοφ 5 (1)

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…