Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 73-78

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 73-78

Screenshot 3

Η Αρμάνι Μιλάνο γκρέμισε στο τέταρτο δεκάλεπτο ότι έχτισε σε τριάντα λεπτά και τελικά ηττήθηκε με 78-73. Η “Βασίλισσα” αν και βρέθηκε στο τέλος του τρίτης περιόδου να είναι πίσω με 9 πόντους, έτρεξε σερί 10-0 και έκανε την ανατροπή. Στα υπόλοιπα λεπτά κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και άφησε στα κρύα του λουτρού την ιταλική ομάδα.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με τρία τρίποντα προηγήθηκε με 12-5. Η ιταλική ομάδα συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (17-7). Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και βρέθηκε στο -14 (25-11).

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν τα παράτησε και επέστρεψε δυναμικά στο ματς. Μ΄ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 κατάφερε να μπει ξανά στο ματς, καθώς ισοφάρισε σε 30-30. Η Αρμάνι Μιλάνο μετά από τάιμ άουτ του Μεσίνα αντέδρασε. Η ιταλική ομάδα με κορυφαίο τον Μορασίνι (15 πόντοι) κατάφερε να κάνει το δικό της σερί και η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 10 πόντους (45-35).

Η “Βασίλισσα” συνέχισε να πιέζει για να μπει ξανά στη διεκδίκηση του ματς, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και κράτησαν το προβάδισμα τους (55-46). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό επιθετικά και σημειώθηκαν μόλις 21 πόντους!

Η Ρεάλ στην τελευταία περίοδο μπήκε με σκοπό να γυρίσει και τα κατάφερε, καθώς σε 2 λεπτά έτρεξε σερί 10-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (55-56). Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να αναστρέψει και πάλι την κατάσταση, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν να έχουν διάθεση να τους το επιτρέψουν (62-67).

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και τελικά η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 45-35, 55-46, 73-78

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…