Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Βαλένθια 72-65

Βιλερμπάν – Βαλένθια 72-65

vanja marinkovic valencia basket eb19

“Δώρο” σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό έκανε η Βιλερμπάν, καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 72-65 και πλέον ο Ολυμπιακός την έπιασε στη βαθμολογία. Η γαλλική ομάδα σε όλο το ματς είχε το προβάδισμα και παρότι οι νυχτερίδες έκαναν την αντεπίθεση τους, οι Γάλλοι κράτησαν τα ηνία του σκορ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (7-7). Σ΄εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με σερί 9-0 προηγήθηκαν με 16-7. Στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου η Βαλένθια “ξύπνησε” και απάντησε με δικό της σερί και μείωσε τη διαφορά στους 3 (20-17).

Η Βιλερμπάν και στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει το προβάδισμα. Λίγο πριν το τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου κατάφερε να τη στείλει και σε διψήφια επίπεδα (38-28). Η Βαλένθια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 38-30 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Η γαλλική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο και δεν επέτρεπε στις “νυχτερίδες” να πλησιάσουν και να τις απειλήσουν (54-43). Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η Βαλένθια μπήκε ξανά στο παιχνίδι και με επί μέρους 9-2 μείωσαν σε 56-52.

Η Βιλερμπάν άντεξε στην πίεση της Βαλένθια και τελικά πήρε τη νίκη με 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 56-52, 72-65

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…