Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Άλμπα Βερολίνου 85-71

Ρεάλ Μαδρίτης – Άλμπα Βερολίνου 85-71

sergio llull real madrid eb19 e1571334808462

Ρεάλ Μαδρίτης αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 85-71. Η γερμανική ομάδα έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους για τρία δεκάλεπτα, αλλά τελικά η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Άντονι Ράντολφ είχε κέφια στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με 10 πόντους έδωσε διψήφιο προβάδισμα από νωρίς στη Ρεάλ Μαδρίτης (13-2). Η “Βασίλισσα” συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε (24-9). Οι Ισπανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με το πρώτο καλάθι του νεαρού Γκαρούμπα έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 28-14.

Η Άλμπα Βερολίνου βρήκε λύσεις στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους (30-20), ενώ η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο με καλάθι του εξαιρετικού Χέρμανσον, που είχε 10 πόντους με 5/5 δίποντα (35-27). Η Ρεάλ Μαδρίτης κράτησε τα ηνία του σκορ, αλλά οι Γερμανοί πλέον ήταν άκρως ανταγωνιστικοί (42-38).

Άλμπα Βερολίνου ήταν εξαιρετική στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να κάνει την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 55-53. Η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε και με επί μέρους σκορ 9-3 στο φινάλε της τρίτης περιόδου πήρε μία διαφορά 8 πόντων (64-56). Στην τελευταία περίοδο, η “Βασίλισσα” είχε τον πλήρη έλεγχο και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 85-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-38, 64-56, 85-71
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 7, Ράντολφ 12 (5 ριμπάουντ, Ρούντι 3, Καμπάτσο 8 (8 ασίστ), Λαπροβίτολα 2, Ντεκ 6, Γκαρούμπα 12, Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 11 (8 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (6 ασίστ), Μίκι 3 (1), Τέιλορ 6 (1)
Άλμπα Βερολίνου (Γκαρσία): Μέισον 10 (2), Σίβα 10 (20, Γκίφι 1, Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Χέρμανσον 13, Όγκμπε, Γιεντράιτις 9 (1), Τίμαν 10, Καβανό 5 (1), ΕνΝόκο 2 (6 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (6 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός: Κανονικά εντός δωδεκάδας ο Πετρούσεφ

Εντός δωδεκάδας ο Φίλιπ Πετρούσεφ. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στο Παλαού Μπλαουγκράνα την …