Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 93-60

Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 93-60

pierria henry kirolbet baskonia bayern

“Πάρτι” έκανε η Μπασκόνια κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου. Οι Βάσκοι πραγματοποίησαν φανταστική εμφάνιση και διέλυσαν τους Γερμανούς (93-60). Οι γηπεδούχοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήραν διαφορά 19 πόντων και σε κανένα σημείο δεν έχασαν το μεγάλο τους προβάδισμα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά η Μπασκόνια στη συνέχεια πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε (10-6). Οι Βάσκοι σ΄εκείνο το σημείο έτρεξαν ένα μεγάλο σερί 19-3 και με πρωταγωνιστή τον Σενγκέλια (13 πόντοι) εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 πόντους (29-10).

Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σημάδια ζωής και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 29-15. Η Μπασκόνια ήταν φανταστική στη Βιτόρια και χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ (40-17). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 52-29 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Βάσκοι συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κράτησαν τη διαφορά στους 20 πόντους (57-37). Η Μπάγερν κατάφερε να πλησιάσει και στους 15 πόντους, αλλά ο Σενγκέλια μίλησε ξανά και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους φιλοξενούμενους (66-47).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 93-60.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 52-29, 66-47, 93-60
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 3 (6 ασίστ), Γκονζάλεζ 2, Χένρι 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάνινγκ 16 (3), Ντιόπ 3, Φωλ 2 (8 ριμπάουντ), Στάουσκας 12 (2) Σενγκέλια 19 (2), Γκαρίνο 10 (1), Σιλντς 5 (1), Πολονάρα 10 (2), Έρικ 4
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Κινγκ, Κόπονεν 3 (1), Μονρό 18, Λούσιτς 4, Λο 12 (3), Ζίπσερ 7 (8 ριμπάουντ), Νέλσον 4, Φλακαντόρι 1, Μπαρτέλ 7 (1), Ραντόσεβιτς 4

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…