Κεντρική Basket League Λάρισα-Ήφαιστος Λήμνου 58-63

Λάρισα-Ήφαιστος Λήμνου 58-63

larisa ifaistos

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ήφαιστος Λήμνου επικρατώντας στην Λάρισα επί της ομώνυμης ομάδας με σκορ , για την 8η αγωνιστική της basket league. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 10 πόντων στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Λάρισα και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Μπερχανεμέσκελ με 8 πόντους πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο 7′ (16-7). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας στους πέντε στην λήξη του δεκαλέπτου (18-13).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη περνώντας μπροστά στο σκορ με 24-27 με καλάθι του Έβανς. Στην συνέχεια η ομάδα της Λήμνου διεύρυνε το προβάδισμα της κάνοντας ένα σερί 5-0 για το 25-31 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και επέστρεψαν στο παιχνίδι αρχικά, ενώ στην συνέχεια πήραν μέχρι και διψήφια διαφορά (35-45), αναγκάζοντας τον Βαγγέλη Αγγέλου να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ οι Θεσσαλοί αντέδρασαν τρέχοντας ένα σερί 5-0 μειώνοντας στους 5 (40-35) για το 40-47 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Σμιθ που είχε 15 πόντους με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 5, 3’30” πριν το φινάλε (49-54). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τους Θεσσαλούς να μειώνουν και άλλο (51-54) δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν πλησίασαν ποτέ περισσότερο για να έρθει το τελικό 58-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 25-31, 40-47, 58-63