Κεντρική Basket League Ιωνικός Νικαίας-Κολοσσός Ρόδου 79-86

Ιωνικός Νικαίας-Κολοσσός Ρόδου 79-86

ionikos kolosos

Την τέταρτη νίκη του στην σεζόν πήρε ο Κολοσσός Ρόδου επικρατώντας με σκορ 79-86 επί του Ιωνικού στο “Σοφία Μπεφόν”, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν την 4η ήττα στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος με ωστόσο ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ιδανικό ξεκίνημα έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο “Σοφία Μπεφόν” αφού προηγήθηκαν με 6-13 έχοντας 6/8 σουτ στο πεντάλεπτο. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια για τον Κολοσσό για να προηγηθεί με 11 1’46” πριν το τέλος του δεκαλέπτου (11-22), για να μειώσει ο Ιωνικός στο 14-22 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα για να μειώσουν στους 3 στο 13′ (23-26). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση του Τζόουνς που είχε 12 πόντους στο 14′ για το 32-34. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και ο Ιωνικός είχε βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (42-41), με τον Λόρενς να έχει 7 συνεχόμενους πόντους.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 27′ με το τρίτο τρίποντο του Τζόουνς (52-52), και τον Τουντζιαράκη να δίνει και πάλι αέρα τεσσάρων πόντων στον Κολοσσό με δύο συνεχόμενα δίποντα, για να τρέξει τελικά ένα σερί 10-0 για το 52-62 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Κολοσσό να παίρνει το διπλό με το τελικό 79-86.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86