Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός 69-71

Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός 69-71

tyris rice panathinaikos promitheas patras

Ο Προμηθέας Πάτρας έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στον τελικό του τουρνουά Orange Trophy, αλλά οι πράσινοι πήραν τελικά τη νίκη με 71-69. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν έκανε καλή εμφάνιση και εμφάνισε αδυναμίες, αλλά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τόμας (23 πόντοι), ενώ για την ομάδα της Πάτρας ξεχώρισε ο Αγραβάνης (17 πόντοι).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (40-33). Στην τρίτη περίοδο, όμως, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε κυρίως στην άμυνα (δέχτηκε 6 πόντους) και έκανε την ανατροπή (46-53). Οι γηπεδούχοι έμειναν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος, αλλά οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 71-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 16 (2), Λίποβι, Κασελάκης 2, Αγραβάνης 17 (3), Ελις 8, Μπόγρης 8, Κατσίβελης 1, Μπαμπ 9 (3), Φίλερ 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Ράις 15 (1), Μπράουν, Τόμας 23 (2), Τζόνσον 4, Γουάιλι 4, Παπαγιάννης 9, Παππάς 2, Φριντέτ 10, Μήτογλου 2, Βουγιούκας 2, Μπέντιλ.

Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…