Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Μπρίντιζι – Περιστέρι 77-76 (pic)

Μπρίντιζι – Περιστέρι 77-76 (pic)

brindizi peristeri e1568574020374

Τα πολλά φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν οι περιφερειακοί παίκτες του Περιστερίου, η κόπωση και κάποια λάθη στο τελευταίο 2λεπτο οδήγησαν στην ήττα (77-76) την ελληνική ομάδα από την Brindisi.

Παρόλα αυτά οι «κυανοκίτρινοι» κατέκτησαν την πρώτη θέση στο τουρνουά «Happy Casa Cup» και ο Στίβεν Γκρέϊ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε τον πλήρη έλεγχο από το πρώτο 10λεπτο (20-23) με τον Στίβεν Γκρέϊ να σκοράρει κατά βούληση από τα 6.75!

Οι Ιταλοί έπαιξαν σκληρά με την ανοχή των διαιτητών, οι οποίοι αντιμετώπισαν με μεγάλη αυστηρότητα την ελληνική ομάδα και αυτό δεν άφηνε περιθώρια για να «χτιστεί» μια διαφορά ασφαλείας.

Αυτό συνέβη στην τρίτη περίοδο, όπου με καλάθια των Γκρέϊ, Αγραβάνη και Μόουζες το Περιστέρι «έχτισε» μια διαφορά 12 πόντων (60-48 στο 27.30”) δείχνοντας ότι ελέγχει απόλυτα το ματς.

Εκεί, οι τρεις διαιτητές φόρτωσαν με αδικαιολόγητα φάουλ τους περιφερειακούς της ελληνικής ομάδας και στην τελευταία περίοδο με τρίποντο του Μόουζες η διαφορά έφτασε και στο +3 (55-58).

Κάποια εύστοχα σουτ των Ιταλών σε επιθέσεις ανοικτού γηπέδου και τα λάθη στο τελευταίο 2λεπτο που ήταν απόρροια της κούρασης που υπήρχε από την σκληρή άμυνα των παικτών της Brindisi έδωσαν τη δυνατότητα στους «οικοδεσπότες του τουρνουά να φτάσουν στη νίκη στο φινάλε της αναμέτρησης…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 38-40, 52-62, 77-76.

BRINDISI (Βιτούτσι): Μπανκς 12, Μπράουν 17, Μαρτίν 6, Ζανέλι 10, Λανούζι 4, Γκασπάρντο 10, Καμπογκράντε 11, Τόμπσον 7, Ικάνγκι, Κάταπαν, Γκούϊντο.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 5 (1 τριπ.), Ξανθόπουλος, Αγραβάνης 13 (3 τριπ.), Σκορδίλης 4, Σαλούστρος 2, Μόρισον 9, Μόουζες 11 (1 τριπ.), Χάτσερ 8 (2 τριπ.), Γκρέϊ 24 (6 τριπ.), Γόντικας.