Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Σερβία – Τουρκία 87-72

Σερβία – Τουρκία 87-72

bogdan bogdanovic servia tourkia

Επίδειξη δύναμης έκανε η Σερβία στο φιλικό παιχνίδι με την Τουρκία στο τουρνουά “Ακρόπολις”, που διεξάγεται στο “Νίκος Γκάλης”. Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν εκπληκτική σε άμυνα και επίθεση και επικράτησαν των Τούρκων με 87-72. Σε εξαιρετική βραδιά Μπογκντάνοβιτς, Γιόκιτς και Μπίρσεβιτς. Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Μιλουτίνοφ. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Κορκμάζ. Οι Σέρβοι κατά τη διάρκεια του ματς έχασαν τον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Η Σερβία ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με 4/4 σουτ προηγήθηκε με 8-2, με τον Μαριάνοβιτς να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ (4 π., 2 ριμ., 1 ασ. σε 2:30′). Η Τουρκία στα πρώτα λεπτά δυσκολευόταν από την άμυνα των τυπικά γηπεδούχων και εκδήλωνε επιθέσεις στο τέλος των 24”. Οι Σέρβοι άρχισαν να τρέχουν το γήπεδο, οι Τούρκοι είχαν κακές επιστροφές και “τιμωρήθηκαν” σε δύο περιπτώσεις (12-5). Η εικόνα των φιλοξενούμενων δεν άρεσε στον Σαρίτσα, ο οποίος κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ για να δώσει “ξυπνήσει” τους παίκτες του.

Ο Μπίρσεβιτς ήταν άξιος συμπαραστάτης του Μαριάνοβιτς και με 7 γρήγορους πόντους δημιούργησε προβλήματα στην τουρκική άμυνα και έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (15-5). Οι Τούρκοι ήταν απελπιστικά άστοχοι, καθώς μετρούσαν 1/4 δίποντα και 0/5 τρίποντα! Η Τουρκία έβρισκε λύσεις από τη γραμμή των βολών (6/7) και έμενε μέσα στο παιχνίδι (17-10). Η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο με τρίποντο του Ιλιασόβα (17-13), κάτι που ανάγκασε τον Τζόρτζεβιτς να καλέσει με τη σειρά του τάιμ άουτ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς πήρε τη σκυτάλη από τους Μαριάνοβιτς και Μπίρσεβιτς και έκανε μεγάλη ζημιά στο ζωγραφιστό (23-16). Η Τουρκία παρότι βρήκε λύσεις από το τρίποντο και τον Ουιλμπέκιν, έκανε “χαζά” λάθη, τα οποία η Σερβία εκμεταλλεύτηκε, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και κράτησε σε απόσταση τους Τούρκους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-18).

Η Τουρκία ξεκινησε δυνατά τη δεύτερη περίοδο και με σερί 5-0 έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (27-23). Οι φιλοξενούμενοι όμως συνέχισαν τα λάθη (έφτασαν τα 6) και η Σερβία τα τιμωρούσε με καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο (29-23). Οι Σέρβοι ήταν πολύ επιθετικοί στην άμυνα τους και χαρακτηριστικό είναι ότι σε 14 λεπτά αγώνα είχαν ήδη 6 κλεψίματα (!), τα οποία συνήθως ολοκληρωνόντουσαν με καλάθι στον αιφνιδιασμό (31-24).

Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πήρε το όπλο του και με 8 συνεχόμενους πόντους (12 συνολικά) εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (39-24). Η απάντηση της Τουρκίας ήταν άμεση και με ένα μικρό σερί 6-0 έριξε ξανά τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (39-30). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με τη Σερβία να είναι μπροστά με 44-36. Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι σε όλο το πρώτο μέρος και δίκαια ήταν μπροστά στο σκορ. Αντίθετα, οι Τούρκοι είχαν αρκετά προβλήματα επιθετικά και είχαν εκτελέσει περισσότερα τρίποντα από δίποντα παρότι ήταν άστοχοι έξω από την γραμμή του τριπόντου (8/14 δίποντα, 4/21 τρίποντα).

Η Τουρκία ξεκίνησε καλά στο δεύτερο μέρος και μείωσε τη διαφορά, αλλά οι Σέρβοι είχαν τις λύσεις και με γρήγορο σερί έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (51-40). Δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Σερβία έχασε τον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος γύρισε το πόδι του και το ιατρικό τιμ “έπεσε” κατευθείαν πάνω του. Ο Σέρβος στη συνέχεια πήγε στα αποδυτήρια και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο ματς.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν φανταστικός στο ματς, έκανε πάρτι απέναντι στην άμυνα των Τούρκων και με 17 πόντους οδηγούσε την ομάδα του στη νίκη (56-40). Πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Μπίρσεβιτς (13 πόντοι), που εκτελούσε και από κοντά και από μακριά (59-42). H Σερβία συνέχισε α έχει τον έλεγχο μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και κράτησε σε υψηλά στάνταρ τη διαφορά στο σκορ (71-54).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στην τέταρτη περίοδο και με καλάθι του Ραντούλιτσα έφτασε τους 20 (76-56). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Οι Σέρβοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη εύκολα με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 44-36,  71-54, 87-72
Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Σιμόνοβιτς 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 17 (4 κλεψίματα), Μπιέλιτσα 5 (1), Μιλιοσάβλιεβιτς 2, Ραντούλιτσα 5, Μπίρσεβιτς 13 (3), Γιόκιτς Ν. 18 (11 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ, Μίτσιτς 5 (6 ασίστ), Γκούντουριτς 11 (1), Γιόβιτς Σ. 2 (8 ασίστ), Μαριάνοβιτς 6
Τουρκία: (Σαρίτσα): Ουιλμπέκιν 11 (3 ασίστ), Μπαλμπάι 2, Μπιρσέν 1, Οσμάν 12 (8 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 13 (2), Ερντέν 3, Μαχμούτογλου 5 (1), Αράρ 2, Ντουρμάζ, Ουγκουρλού 3 (1), Σανλί 4, Κορκμάζ 16 (5 ριμπάουντ)