Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα-Μ. Βρετανία 91-63

Ελλάδα-Μ. Βρετανία 91-63

hellas

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας 91-63 στο πλαίσιο της πρώτης μέρας του Διεθνούς Τουρνουά U18 στο ΚΓ Πορταριάς. Αύριο στις 20.30 η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ιταλία.

Ο αγώνας ισορρόπησε μετά τα πρώτα λεπτά. Οι Βρετανοί μπήκαν με ένα 7-0, αλλά η ελληνική ομάδα βρήκε τα σουτ και καλές συνεργασίες για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια (7-7, 4’) και να προηγηθεί για πρώτη φορά (10-9, 6’). Ο Γιώργος Βλασσόπουλος είδε τους παίκτες του να έχουν την υπεροχή, αλλά να μην μπορούν και να ξεφύγουν στο σκορ (24-20 στο 10’50’’, 31-27 στο 15’).

Η Μεγάλη Βρετανία εκμεταλλεύτηκε το μακρινό σουτ, ανανέωσε επιθέσεις και ανάτρεψε την κατάσταση προς στιγμήν (33-34, 16’20’’). Τα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου είχαν ελληνική σφραγίδα. Με ένα 11-0, προσφέροντας και θέαμα έφτασε στο 44-34 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό.

Η διαφορά ανέβηκε στο +13 (49-36, 22’) με την Ελλάδα να διατηρεί μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Η απόσταση διευρύνθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου και πέρασε για πρώτη φορά το φράγμα των 20 πόντων (65-44, 29’50’’). Τρία τρίποντα από Νικολαϊδη, Σιδηροηλία και Κουρτίδη οδήγησε στο 74-52 (36’) με τον τελευταίο να στέλνει τη διαφορά και στο +25 (79-54, 37’). Η απόσταση μεγάλωσε (82-54, 38’) από Ματσάγγο και Καλόγηρο για να πέσει η αυλαία με το τελικό 91-63.

Διαιτητές: ΜακΝτόναλντ, Σταματόπουλος, Ζαχαρής

Δεκάλεπτα: 22-20, 44-34, 65-46, 91-63

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καράμπελας, Νικολαϊδης 4, Κλωνάρας 13, Βλάσιος 3, Κουρτίδης 15, Ματσάγγος 4, Σωτηρίου 6, Καλόγηρος 14, Κάδρας 5, Σταυρακούκας 4, Σιδηροηλίας 10, Τσάμης 6, Γεωργαλάς 6, Φίλιος

Περισσότερα σε Εθνικές

FIBA: Στις 19 Μαρτίου η κλήρωση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Πιθανούς αντίπαλους στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα μάθει η Εθνική. Στις 19 Μαρτίου στην Ελβετ…