Κεντρική Διεθνή Φενέρμπαχτσε-Eφές 82-73

Φενέρμπαχτσε-Eφές 82-73

Fener efes

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με σκορ 82-73 επί της Εφές στον τέταρτο τελικό του τουρκικού πρωταθλήματος, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 2-2.  Πλέον, η σειρά θα έχει τουλάχιστον δύο παιχνίδια ακόμα με το επόμενο να είναι προγραμματισμένο για την Δευτέρα (17/6 20:00) με γηπεδούχο την ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι σε επίθεση και άμυνα ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 10 πόντους (25-15).  Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ κλίνοντας το ημίχρονο στο -5 (42-37).

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένη με την Εφές ωστόσο να κάνει στο τέταρτο δεκάλεπτο την αντεπίθεση της ισοφαρίζοντας σε 72-72 δύο λεπτά πριν τη λήξη. Τα επόμενα δύο λεπτά, ανήκαν στον αρχηγό της Φενέρ που με 5 συνεχόμενους και αναπάντητους πόντους οδήγησε την ομάδα του στο τελικό 82-73.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μέλι με 19 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 16 πόντους και 6 τελικές πάσες.

Για την ομάδα του Αταμάν κορυφαίος ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς με 16 πόντους και 9 ασίστ.

Tα δεκάλεπτα: 25-15, 42-37, 62-57, 82-73