Κεντρική NBA Στους τελικούς οι Ουόριορς! Εκτέλεσε τους Ρόκετς ο Κάρι (vid)

Στους τελικούς οι Ουόριορς! Εκτέλεσε τους Ρόκετς ο Κάρι (vid)

Στεφ Κάρι ρεκόρ

Τι κι αν αγωνίστηκαν χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ, οι Ουόριορς είχαν σε μεγάλο βράδυ τον ηγέτη τους, Στεφ Κάρι, ο οποίος με μία μοναδική παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 118-113 επί των Ρόκετς στο Χιούστον και στην πρόκριση στους τελικούς της Δύσης.

Οι πρωταθλητές έκαναν το 4-2 στη σειρά και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι ΝάγκετςΜπλέιζερς.

Ο Κάρι είχε μείνει στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, με 0/5 σουτ και 3 φάουλ, αλλά στο δεύτερο μέρος κατάφερε να πετύχει 33 πόντους, σκοτώνοντας τους Ρόκετς. Στο πλευρό του στάθηκε ο Κλέι Τόμπσον με 27 πόντους, ενώ καλοί ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο Άντρε Ιγκουοντάλα (17 πόντοι, 5 κλεψίματα).

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Τζέιμς Χάρντεν με 35 πόντους και ο Κρις Πολ με 27 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 57-57, 87-82, 113-118.

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…