Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Γκραν Κανάρια 93-64

Μπαρτσελόνα – Γκραν Κανάρια 93-64

chris singleton fc barcelona lassa eb18

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε για 25 λεπτά, αλλά ένα ξέσπασμα της στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν αρκετό. Οι μπλαουγκράνα κατάφεραν τελικά να κερδίσουν την Γκραν Κανάρια με 93-64 και συνέχισαν να είναι το μεγάλο φαβορί για την πέμπτη θέση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Η Μπαρτσελόνα είχε τα ηνία του σκορ, αλλά η Γκραν Κανάρια δεν την άφηνε να ξεφύγει (22-19). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν και με 8 πόντους (33-25). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο τέλος του ημιχρόνου επέστρεψαν (38-35).

Το ίδιο σκηνικό έμεινε μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Σ΄εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα έκανε την επίθεση της και ξέφυγε στο σκορ. Στο τέλος της περίοδου πήρε διψήφιο προβάδισμα και δεν ξανά κοίταξε πίσω (64-46). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και οι μπλαουγκράνα πήραν τη νίκη με 93-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-35, 64-46, 93-64