Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Φενέρμπαχτσε 84-78

Χίμκι – Φενέρμπαχτσε 84-78

joffrey lauvergne fenerbahce khimki

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε μέχρι στιγμής η Χίμκι, καθώς επικράτησε στην παράταση της Φενέρμπαχτσε με 84-78. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη και “έπιασε” τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (9-9). Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε κατακόρυφα στη συνέχεια την απόδοση της και με επί μέρους σκορ 14-4 έκλεισε το δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι στους δέκα πόντους (13-23).

Στη δεύτερη περίοδο η Χίμκι αντέδρασε και με καλάθι του Μάρκοβιτς μείωσε στον έναν πόντο (27-28). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν σταμάτησε εκεί, καθώς κατάφερε να περάσει και μπροστά (36-35), αλλά η τουρκική ομάδα ανέκτησε τα ηνία και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 41-38 υπέρ των Τούρκων.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση και στο φινάλε της τρίτης περιόδου κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του σκορ (57-54). Η Χίμκι στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 63-59, αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς αντέδρασε και με σερί 7-0 πήρε τα ηνία του σκορ (63-66).

Xίμκι απάντησε και με καλάθι και φάουλ πέρασε ξανά μπροστά 1,12′ πριν το φινάλε (69-66). Ο Βέσελι μείωσε σε 69-67 με μία βολή, αλλά ο Γκιλ και πάλι αποκατέστησε τη διαφορά 40” πριν τη λήξη (70-67). Ο Νικολό Μέλι πήρε τη σκυτάλη και μετά από ασίστ του Κώστα Σλούκα μείωσε σε 70-69 25” πριν το τέλος.

Ο Στέφαν Μάρκοβιτς 17” πριν το φινάλε αστόχησε σε δύο βολές. Ο Ντατόμε αστόχησε στη συνέχεια σε δίποντο, αλλά ο Νικολό Μέλι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ, αλλά ευστόχησε μόνο στη μία από τις δύο βολές και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (72-72).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ήρεμοι στην παράταση και με καλάθι του Μίκεϊ προηγήθηκε με 80-74. H Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να επιστρέψει και τελικά η Χίμκι πήρε τη νίκη με 84-78

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 38-41, 57-54, 72-72, 84-78
Χίμκι (Μπαρτζώκας): Μποστ 12 (2), Κρόκερ 10, Βιάλτσεφ 2, Γκριν 9, Μάρκοβιτς 13 (3), Μόνια, Γκιλ 12, Ζούμπκοφ 3 (1), Τζάνκινς 9 (1), Τόμας 5, Μίκεϊ 9
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 9, Μαχμούτογλου 18 (4), Κάλινιτς 5 (1), Σλούκας 11 , Γκούντουριτς 6, Βέσελι 17, Μοχάμεντ Άλι 6 (2), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 2, Λοβέρν 2

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…