Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-84

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-84

papapetrou2

Μία σπουδαία εντός έδρας πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο “Νίκος Γκάλης” με 96-84. Οι “πράσινοι” στο πρώτο παιχνίδι του Ρικ Πιτίνο, αν και στην τελευταία περίοδο πήγαν να αυτοκτονήσουν, άντεξαν στην πίεση της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη και πήραν μία μεγάλη και σημαντική νίκη. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός “αυτοκτόνησε” στο “Νίκος Γκάλης”, καθώς αν και στο μεγαλύτερο μέρος είχε διψήφιο προβάδισμα, στο τέλος δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 0-0. Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο δεν κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ και ηττήθηκαν στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο της ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και με καλάθι του Θανάση Αντετοκούνμπο προηγήθηκε με 10-5. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ισορρόπησε το ματς και μάλιστα πέρασε και μπροστά με δίποντο του Κλάιμπερν (13-15). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο φινάλε της περιόδου κατάφερε να πάρει προβάδισμα επτά πόντων (19-26).

Η εικόνα, όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετική. Οι “πράσινοι” ανέβασαν στροφές και με συνεχόμενους πόντους έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά (37-36). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν σταμάτησε εκεί και με καλάθι του εκπληκτικού Λεκαβίτσιους (4/4 δίποντα μέχρι εκείνο το σημείο) εκτόξευσαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (48-38). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την εκπληκτική τους εμφάνιση και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 55-44 υπέρ τους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Παναθηναϊκός έλεγχε πλήρως το ματς και κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (68-58). Μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι και οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο του ματς (72-62).

Η “ρωσική αρκούδα” δεν τα παράτησε και με ένα εκπληκτικό 8-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μείωσε σε 72-70. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και απάντησε με δικό του σερί 6-0 και αποσπάστηκε ξανά στο σκορ (78-70). Οι “πράσινοι” συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι και ανέβασαν ξανά τη διαφορά πάνω από τους (83-72). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο κράτησε το προβάδισμα της μέχρι και το τέλος και πήρε μία σπουδαία νίκη με 96-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 55-44, 72-62, 96-84
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 13, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 2, Γκιστ 11, Λεκαβίτσιους 11 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (3), Αντετοκούνμπο (6 (1), Μήτογλου 9 (1)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (2), Μπολομπόι, Πέτερς 6 (2), Ροντρίγκεθ 2, Κλάιμπερν 24 (2), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 5 (1), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 5, Χάντερ 11