Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Μπούντουτσνοστ 93-88

Μπάγερν Μονάχου – Μπούντουτσνοστ 93-88

derrick williams fc bayern munich buducnost

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, καθώς κέρδισε την Μπούντουτσνοστ με 93-88. Οι Γερμανοί βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 17 πόντους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη.

Το πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν πολύ ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ (10-10). Από εκείνο το σημείο, όμως, η Μπούντουτσνοστ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και κατάφερε να πάρει μία διαφορά της τάξης των 7 πόντων (14-21).

Οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 πόντους (21-38). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 49-38, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Μπάγερν Μονάχου, όμως, δήλωσε παρών στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και μείωσε σε 70-65, ενώ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου κατάφερε να πάρει και τα ηνία του σκορ (73-72). Η γερμανική ομάδα κράτησε μέχρι το φινάλε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη με 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 49-38, 65-70, 93-88
Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Χομπς 14 (4), Κόπονεν 2, Ραντόσεβιτς 9, Λούσιτς 11 (1), Λο 2, Ντέντοβιτς 10, Αμάιζε 3 (10, Μπάρθελ 12 (1), Ουίλιαμς 21 (4), Ογκουνσπίπε
Μπούντουτσνοστ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 4, Κόουλ 27, Σέχοβιτς 3 (1), Κλαρκ 8 (2), Κλαρκ Κότι 2, Γκόρντιτς 10, Μπιτάτζε 17, Όμιτς 6, Πόποβιτς 3 (1), Μπελ, Νίκολιτς 8 (2)

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…