Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Μπούντουτσνοστ 92-70

Ολυμπιακός – Μπούντουτσνοστ 92-70

nikola milutinov olympiacos buducnost

Το νικηφόρο σερί του συνέχισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εύκολα της Μπούντουτσνοστ με 92-70. Οι “ερυθρόλευκοι” πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και κατάφεραν να πάρουν την έκτη τους νίκη σε δέκα παιχνίδια. Φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ζακ Λεντέι, που σημείωσε 28 πόντους!

To παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (12-13). Ο Ολυμπιακός σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγηθεί με πέντε πόντους ύστερα από σου τριών πόντων του Γιάνις Τίμα (25-20)

Η Μπούντουτσνοστ δεν τα παράτησε και κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά με βολές του Νίκολιτς (25-26). Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια, όμως, βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγε στο σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν σερί 15-4 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (40-30) και κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (44-37).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα γρήγορο σερί 13-0 ξέφυγαν στο σκορ (57-37). Ο Ζακ Λεντέι σ΄ακόμη ένα παιχνίδι ήταν φανταστικός και με συνεχόμενους πόντους κράτησε το προβάδισμα του Ολυμπιακού πάνω από τους 20 πόντους (73-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη με 92-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 76-51, 92-70
Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς Γκος 4, Σπανούλης 17 (1), Τίμα 5 (1), Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, Λεντέι 28 (2)
Μπούντουτσνοστ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 12 (2), Σέχοβιτς 5 (1), Κλαρκ 15 (1), Μπάροβιτς 6, Κλάρκ 5, Γκόρντιτς 14 (2), Όμιτς 8, Πόποβιτς, Νίκολιτς 5

Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…