Κεντρική Διεθνή Προμηθέας – Ολίμπια Λιουμπλιάνας 79-77

Προμηθέας – Ολίμπια Λιουμπλιάνας 79-77

kaselakis promitheas

Το “δύο στα δύο” στο Basketball Champions League έκανε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε εντός έδρας της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 79-77 και πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη της ιστορίας του στην Ευρώπη.

Οι Σλοβένοι είχαν την ευκαιρία να φύγουν με το “διπλό” από την Πάτρα, αλλά ο Λαπόρνικ αστόχησε στο σουτ της νίκης στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λίποβι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Ρέινολντς (17π., 8ασ.), Λαπόρνκικ (17π.) και Τζόουνς (14π.,7ριμπ.)

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και να αδυνατούν πάρουν διαφορά ασφαλείας. Ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα άστοχος από την περιφέρεια, με τους Σλοβένους να έχουν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, έχοντας για ηγέτη των Ρέινολντς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 37-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Σλοβένους να ξεφεύγουν με 8 πόντους (34-42) στο 20′, αλλά τον Κασελάκη να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο με ταμπλό στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Προμηθέα άρχισαν να βρίσκουν στόχο από την περιφέρεια. Ο Λίποβι ήταν “καυτός” και με σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα (53-52 στο 25′) στους Πατρινούς. Οι Σλοβένοι αντέδρασαν και πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ (53-57), αλλά ο Λίποβι έβαλε ξανά τον Προμηθέα σε θέση οδηγού (58-57), με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει την Ολίμπια μπροστά με 60-61.

Η συγκλονιστική “μάχη” μεταξύ των δύο ομάδων κράτησε μέχρι τέλους, μιας και καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει. Με το σκορ στο 78-77 και με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε του αγώνα, ο Μπράουν ευστόχησε σε 1/2 βολές κι έκανε το 79-77. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Λαπόρνικ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης κι έτσι ο Προμηθέας έκανε το 2/2 στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 60-61, 79-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 6 (3/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λίποβι 17 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 8 (1), Κασελάκης 13 (2), Μπράουν 11 (2), Γκίκας (0/6 σουτ, 9 ασίστ), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 2, Μέγιερ 15 (3), Έλις 7 (6 ριμπάουντ).

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Μάρτιτς): Ρέινολντς 17 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Τζόουνς 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Λαπορνικ 17 (5/6 τρίποντα), Μπέγκιτς 7, Μέσιτσεκ 8, Μπούμπνιτς, Λάζιτς 2, Σάμανιτς 4, Μπατζίμ 2, Σάνον, Ραντούλοβιτς 6.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…