Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 66-71

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 66-71

nick calathes panathinaikos olympiakos

Με break στο break απάντησε ο Παναθηναϊκός στον Ολυμπιακό, καθώς κέρδισε στο ΣΕΦ με 71-66 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Basket League σε 1-1. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους “πράσινους” στο τέλος να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με καλάθι του Γκιστ, αλλά ο Ολυμπιακός με ένα γρήγορο 5-0 πήρε τα ηνία του σκορ (5-2). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες στα πρώτα λεπτά και το σκορ ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα (13-11). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και με σερί 10-0 πέρασε μπροστά μετά το αρχικό 2-0 (15-21).

Οι “ερυθρόλευκοι” έσπασαν το σερί των “πρασίνων”, καθώς ο Βασίλης Σπανούλης σκόραρε ύστερα από περίπου τρία λεπτά για τον Ολυμπιακό (17-21). H ομάδα του Πειραιά με πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (25-25), αλλά ο Μάικ Τζέιμς με καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου έδωσε ξανά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (25-27).

Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν “καυτός” στο πρώτο δεκάλεπτο και το επιβεβαίωσε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όπου με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 30-25 και έφτασε τους 12 πόντους. Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα με τους Ουίλτζερ και Παπαπέτρου και πέρασε μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (35-32).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου να είναι κοντά. Ο Θανάσης Αντετοκούνμό ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και μοίραζε στοπ στους αντιπάλους του. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και ο Ολυμπιακός κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (43-40).

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός στο πρώτο πεντάλεπτο σκόραραν με το σταγονόμετρο με τους παίκτες να είναι πολύ άστοχες. Σε 4:30′ στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώθηκε μόλις ένα τρίποντο από τον Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε σκοράρει μόνο με βολές (43-43).

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε με 49-45, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τρίποντο του Παπαπέτρου πέρασε ξανά μπροστά (50-49). Ο Τζέιμς πήρε το “όπλο” του και με επτά συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τους “πράσινους” με 6 πόντους (50-56).

Το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 10 πόντους (50-60). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 13 (52-65). O Ολυμπιακός αντέδρασε και με τον Πρίντεζη, που “ξύπνησε”, μείωσε σε 67-61.

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να πιέζει και κατάφερε να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους με μία βολή του Ιωάννη Παπαπέτρου 1,27′ πριν το τέλος (65-69). Η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” πλησίασαν στους 3 (66-69). Ο Σίνγκλετον στη διεκδίκηση του ριμπάουντ κέρδισε φάουλ 21” πριν το τέλος και με μία βολή έκανε το 70-66.

Ο Βασίλης Σπανούλης προσπάθησε να σκοράρει με λέι απ, αλλά αστόχησε και ο Λοτζέσκι με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 71-66

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 6 (10 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛιν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 12 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Ουίλτζερ 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 5 (1), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3), Τζέιμς 17, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο

Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…