Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – Λαύριο 72-71

Πανιώνιος – Λαύριο 72-71

esake 2

“Καθάρισαν” οι ψηλοί…
Σπουδαία νίκη παραμονής πανηγύρισε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κράβιτς και Σαρικόπουλο, επικράτησε εντός έδρας του Λαυρίου με 72-71, για την 21η αγωνιστική της Basket League, ανέβηκε στο 6-15 και για πρώτη φορά φέτος πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, μιας κι έπιασε τον Κόροιβο, του οποίου υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Κορυφαίοι για τον Ιστορικό ήταν οι δύο ψηλοί του. Ο Ντέγιαν Κράβιτς έκανε μυθικό πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 25 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο έτερος ψηλός της ομάδας, Ζήσης Σαρικόπουλος, πρόσθεσε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, κάνοντας πάρτι κάτω από τα καλάθια. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Λαμπ με 20 πόντους κι 6 ριμπάουντ κι ο Μουρ (21π.).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος του. Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει πολύ νωρίς μία διψήφια διαφορά (24-13 στο 8′), βασιζόμενος στον Κράβιτς, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στους ψηλούς του Λαυρίου.

Παρά τη βελτίωση των φιλοξενούμενων, ο Πανιώνιος κατάφερε με νύχια και με δόντια να διατηρεί μία απόσταση ασφαλείας (37-27) μέχρι και το 16′. Ωστόσο, τα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου μέρους άνηκαν στο Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη εκμεταλλεύτηκε κι ένα αντιαθλητικό φάουλ του Ραλλάτου στον Μουρ και μείωσε σε 39-37 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος. Με το σκορ στο 41-37, έτρεξε σερί 11-0 και ξέφυγε με 41-48. Ο Πανιώνιος, όμως, έβγαλε αντίδραση. Έσφιξε την άμυνα του, βρήκε εκ νέου λύσεις στην επίθεση και κατάφερε όχι μόνο να ψαλιδίσει τη διαφορά, αλλά και να πάρει το προβάδισμα στο φινάλε της τρίτης περιόδου (56-54).

Οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο στην τέταρτη περίοδο κι όλα έδειχναν ότι πάντα θα κρίνονταν στο φινάλε. Ο Μουρ κράτησε ζωντανό το Λαύριο, ενώ ο Περράκης έκανε το 71-71 με ένα τρίποντο από τα 8 μέτρα. O MVP του αγώνα, Κράβιτς, έγραψε το τελικό 72-71 με 1/2 βολές, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να σημειώσουν κάποιο πόντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-37, 56-54, 72-71.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπράζελτον 6 (1/11 σουτ, 10 ασίστ), Σακελλαρίου 2 (1/7 σουτ), Κράβιτς 25 (9/13 δίποντα, 7/9 βολές), Νταλό 5 (1/7 σουτ, 11 ριμπάουντ), Κουακομένσα 6 (2), Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Σαρικόπουλος 16 (6/7 δίποντα, 4/5 βολές), Ραλλάτος, Κάμινγκς 10.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τζόνσον 2, Νίξον 7 (1), Λαμπ 20 (7/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μέιερ 11 (4/12 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μουρ 21 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/8 βολές), Βεργίνης, Κουζέλογλου 2 (5 ριμπάουντ), Ουίγκινς 2, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος.