Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός 67-65 (vid)

Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός 67-65 (vid)

dorel wright brose bamberg olympiakos

Γι ακόμη μία φορά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Μπάμπεργκ. Η ομάδα του Πειραιά αν και σχεδόν σ΄όλον τον αγώνα ήταν μπροστά, εν τέλει έχασε με 67-65. Οι “ερυθρόλευκοι” κράταγαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά με ένα σερί 15-0 οι Γερμανοί πήραν μία σπουδαία νίκη.

Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Ράιτ πήρε γρήγορα τα ηνία του σκορ (10-5). Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και με καλάθι του Ρόμπερτς μείωσε στον έναν πόντο (15-14). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου και με τον Ουίλτζερ να εκτελεί προηγήθηκαν με 30-19.

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και κράτησε ένα προβάδισμα 8 πόντων (32-40). Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο παρέμεινε μπροστά με 8 πόντους (50-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαθαν μπλακ άουτ και το “πλήρωσαν”.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 10 πόντους (52-62), αλλά σε εκείνο το σημείο η Μπάμπεργκ έκανε την αντεπίθεση της. Η γερμανική ομάδα έτρεξε ένα σερί 15-0 και προηγήθηκε με 67-62. Ο Στρέλνιεκς μείωσε με τρίποντο σε 67-65, αλλά στην τελευταία επίθεση οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να σκοράρουν και τελικά ηττήθηκαν και έφυγαν με άδεια χέρια από τη Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-40, 50-58, 67-65

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Χάκετ 13, Χίκμαν 11 (1), Ράιτ 20 (1), Ζήσης 6, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο, Ρούμπιτ 15 (1), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 2

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 11 (2), Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης, Ουίλτζερ 10 (2), Τόμπσον 2

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…