Κεντρική Διεθνή Νίκησε η Νταρουσάφακα, γιόρτασε η Μακάμπι (pics)

Νίκησε η Νταρουσάφακα, γιόρτασε η Μακάμπι (pics)

macabbi

macabbi

Πρωταθλήτρια στα φιλικά, αναδεικνύεται η Νταρουσάφακα, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μακάμπι Τελ Αβίβ, με 90-86. Το 11/11 σε φιλικές αναμετρήσεις, έκανε η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ. Τιμήθηκαν ο Ισραηλινός προπονητής και ο Άντονι Πάρκερ.

Η “ομάδα του λάου”, μπήκε καλύτερα στο ματς, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με προηγούμενη με νταμπλ σκόρ (24-12). Ωστόσο η τουρκική ομάδα, αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια όντας ένα πόντο πίσω (44-43). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, όντας καλύτεροι ξέφυγαν στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, με μια διαφορά 7 πόντων (6168). Η ομάδα του Έρεζ Εντελεστάιν δεν κατάθεσε τα όπλα, παίρνοντας το προβάδισμα (76-73). Ωστόσο η Νταρουσάφακα δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ήταν ο Μόερμαν με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ουοναμέικερ με 18 και Κλέιμπουρν με 17. Για την Μάκαμπι, ξεχώρισαν οι Σμίθ με 12 και Οχαγίον με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 44-43, 61-68, 86-90