Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Ερ. Αστέρας 76-70

Ζαλγκίρις – Ερ. Αστέρας 76-70

zalgiris erithros

zalgiris- erithros

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε εντός έδρας στο τέλος του Ερυθρού Αστέρα με 76-70 και πανηγύρισε την πέμπτη της νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Παούλιους Γιανκούνας με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαριάνοβιτς με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (12-12) στο πρώτο δεκάλεπτο, προσφέροντας ένα κάκιστο θέαμα, παρότι το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Στη δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί πάτησαν τέρμα το γκάζι στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 28-15, προηγήθηκαν με 40-27.

Ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τον Ερυθρό Αστέρα να πραγματοποιεί τρομερή τρίτη περίοδο και να φέρνει το παιχνίδι τούμπα, παίρνοντας το προβάδισμα (54-51). Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και όλα έδειχναν πως ο νικητής θα κρινόταν στο τέλος, όπως και έγινε. Οι παίκτες του Κραπίκας είχαν πιο καθαρό στα τελευταία λεπτά, ο Μιλάκνις ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο και έτσι οι Λιθουανοί έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 40-27, 51-55, 76-70.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κράπικας): Τσέρι 17 (2), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 3 (1), Γκουντάιτις 6, Σονγκάιλα 4, Γιανκούνας 19 (3), Γιαφτόκας 2, Μιλάκνις 11 (2), Άντερσον 10, Ουλανόβας 2.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2, Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Μίτροβιτς 7, Μπλάζιτς 8 (1), Κάλινιτς 5, Μαριάνοβιτς 14, Τέγιτς 2, Τζένκινς 12 (2), Γιόβιτς 6 (1), Ζίρμπες 7.

Κάτας: «Για να κερδίσεις στο ΟΑΚΑ πρέπει να είσαι 40 λεπτά συγκεντρωμένος»

Στην έλλειψη συγκέντρωσης της Μακάμπι αναφέρθηκε ο Οντέντ Κάτας. Ο τεχνικός της Μακάμπι Τε…