Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 76-70

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 76-70

olympiacos cska

olympiacos-cska

Έχασε το παιχνίδι, κέρδισε τις εντυπώσεις…
Ο Ολυμπιακός πάλεψε σαν λιοντάρι στη Μόσχα δίχως τον Βασίλη Σπανούλη, κοίταξε στα μάτια μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 76-70 και έχασε οριστικά το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Οι “ερυθρόλευκοι” ετοιμάζονται πλέον για μία δύσκολη μάχη με τη Μπαρτσελόνα στους “8” της Ευρωλίγκα.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ με μοναδικό στόχο να επιβάλει το ρυθμό της από νωρίς στο παιχνίδι. Πατώντας τέρμα το γκάζι στην επίθεση και με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους Καούν και Τεόντοσιτς, οι Μοσχοβίτες προηγήθηκαν με 14-7 στο 5′, ενώ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (21-10) στο 7′. Κάπου εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει άμυνα, βραχυκύκλωσε τους Ρώσους και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Πρίντεζη, έτρεψε σερί 7-0 και μείωσε σε 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Μετά το αρχικό μούδιασμα, οι “ερυθρόλευκοι” πατούσαν πολύ καλά στο παρκέ και με 5 συνεχόμενους πόντους του Παπαπέτρου πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (22-21) στον αγώνα στο 11′. Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι μέχρι το 14΄ (28-28), αλλά η ΤΣΣΚΑ, στο σημείο αυτό, ανέβασε και πάλι στροφές και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 36-28 στο 18′, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 39-34.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο ο θηριώδης σέντερ Καούν, ο οποίος έβαλε δύσκολα στους ψηλούς του Ολυμπιακού, σημειώνοντας 10 πόντους και κατεβάζοντας 4 ριμπάουντ.

Όπως και στο πρώτο μέρος, η ΤΣΣΚΑ μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και με αιχμή του δόρατος στην  επίθεση τον Νάντο Ντε Κολό, προηγήθηκε με 49-36 στο 25′. Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είναι μία ομάδα που παραδίνεται εύκολα. Έσφιξε και πάλι την άμυνα του και κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (51-49) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Σλούκα να τραβάει το κουπί στην επίθεση.

Η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε με 58-51 στο 33′ και με 60-54 στο 34′, ωστόσο ο Ολυμπιακός αρνούνταν να παραδοθεί και με τρίποντες “βόμβες” του Λοτζέσκι έμενε κοντά στο σκορ (62-59 στο 35′). Με τρεις ελεύθερες βολές ο Τεόντοσιτς και Ουίμς, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 65-59 στο 36′.

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αδυνατούσαν να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ. Αντίθετα η διαφορά ανέβηκε στους 9 πόντους (74-65) και όλα έδειχναν πως οι Ρώσοι θα έφταναν δίχως άγχος στη νίκη και ενώ απέμενε 1,5 λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός πρόσπαθησε να κάνει μία τελευταία προσπάθεια ανατροπής αλλά δεν τα κατέφερε. Έχασε το παιχνίδι αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις με τη μαχητικότητα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 51-49, 76-70.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 14 (2), Φριτζόν 2, Νίκολς 2, Τζάκσον 6 (1), Ουίμς 16 (1), Βοροντσέβιτς 3 (1), Καούν 16, Χριάπα, Χάινς, Κιριλένκο 10 (9 ριμπ.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5, Ντάνστον 6, Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 12 (2), Πρίντεζης 16 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 6 (2), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 16 (4).

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…