Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μακάμπι 83-76

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 83-76

panathinaikos maccabi batista

panathinaikos-maccabi-batista

Έδειξε χαρακτήρα!…
Ιδανική πρεμιέρα στο Τοπ 16 έκανε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 83-76 στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Καθοριστικό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Ιβάνοβιτς, όταν και έτρεξε επιμέρους σκορ 23-12 και κατάφερε να επιστρέψει από το -4, ενώ στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, βρέθηκε ακόμα και με δέκα πόντους πίσω στο σκορ.

Μπατίστα και Γκιστ ήταν οι κορυφαίο των “πρασίνων” με 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα, καθοριστικός ήταν στο φινάλε ο Σλότερ με 15 πόντους ενώ σημαντικές λύσεις πρόσφερε ο Νέλσον ο οποίος τελείωσε το ματς με 12.

Ραντλ και Λίνχαρτ έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό με 18 πόντους έκαστος, ενώ 8 πόντους και 9 ασίστ είχε ο Πάργκο που αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό για τους φιλοξενούμενους.

Με στόχευση κοντά στο καλάθι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τον όγκο του Μπατίστα, σχέδιο που απέφερε σκορ στους “πράσινους”. Ωστόσο, αδυνατούσαν να ελέγξουν το ρυθμό του ματς, γεγονός που επέτρεψε στη Μακάμπι να τρέξει και με 7 γρήγορους πόντους του Λίνχαρτ, κατάφερε να φτάσει στο +7 (8-15).

Η είσοδος Νέλσον – Γκιστ έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να βελτιώσει την άμυνά του, ανάγκασε τη Μακάμπι σε λάθη και με τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ,  η ομάδα του Ιβάνοβιτς ολοκλήρωσε επιμέρους σκορ 8-2, μειώνοντας στο καλάθι (15-17).

Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η είσοδος του Μαυροκεφαλίδη έφερε δημιουργία στην επίθεση, ωστόσο, στην άλλη πλευρά του γηπέδου, έδωσε την ευκαιρία στον Τάιους να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του και η Μακάμπι αύξησε τη διαφορά, φτάνοντας στο +9 (16-25). Το τάιμ-άουτ του Ιβάνοβιτς δεν άλλαξε την κατάσταση, η Μακάμπι συνέχισε να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και με κάρφωμα του Τάιους εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (18-32).

Η είσοδος των Διαμαντίδη – Μπατίστα “νοικοκύρεψε” τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρήκε επιθετικές λύσεις, ωστόσο, η Μακάμπι συνέχισε να σκοράρει και με τον Λίνχαρτ διατηρούσε προβάδισμα 9 πόντων (28-37). Κάπου εκεί, ένα “τρίποντο” ξέσπασμα των “πρασίνων” με σουτ από Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδη, Νέλσον έδωσε στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να τρέξουν επιμέρους σκορ 11-4 και να μειώσει στους δύο (39-41), ενώ με καλάθι του Πάργκο, η Μακάμπι έκλεισε το ημίχρονο στο +4.

Νέλσον και Μπατίστα ήταν αυτοί που πρόσφεραν επιθετικές λύσεις στον Παναθηναϊκό με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ωστόσο, ο Τάιους απάντησε για λογαριασμό της Μακάμπι και η ομάδα του Ισραήλ πήρε προβάδισμα 7 πόντων (51-58). Η αναμενόμενη αντίδραση των γηπεδούχων δεν ήρθε και με προσωπικό σερί του Ραντλ, η διαφορά έφτασε και στους 10 (54-64). Με μπροστάρη τον Διαμαντίδη, οι “πράσινοι” κατάφεραν να επιστρέψουν και με σερί 6-0 να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -4 (60-64).

Με έμφαση στις άμυνες ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την τέταρτη περίοδο, με τη Μακάμπι να διατηρείται στο +5 (61-66) με καλάθι του Ραντλ. Ο άσος των φιλοξενουμένων χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, γεγονός που άλλαξε άρδην την εικόνα του ματς. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 10-2 και με τρίποντο του Σλότερ και καλάθι του Μαυροκεφαλίδη κατάφερε να προσπεράσει (70-68) 4’53’’ πριν τη λήξη.

Οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να συνδεθούν με το καλάθι εντός παιδιάς και έπειτα από συνεχόμενες βολές, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 4 πόντων (74-70) 2’11 πριν τη λήξη, ωστόσο, ο Λϊνχαρτ με τρίποντο έκανε το ματς θρίλερ (74-73)! Ο Σλότερ ανέλαβε την κρίσιμη επίθεση και στα 48’’ έστειλε την ομάδα του στο +3 (78-75), ενώ ο Διαμαντίδης σφράγισε τη νίκη του “τριφυλλιού”.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2 τριπ., 5 ασίστ), Γκιστ 15 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Μπατίστα 16 (6 ριμπ.), Μπλουμς.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες): Πάργκο 8 (6 ριμπ., 9 ασίστ), Χέινς 9 (2), Ραντλ 18, Λίνχαρτ 18 (4), Τάιους 14 (11 ριμπ.), Κοέν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης.

Κάτας: «Για να κερδίσεις στο ΟΑΚΑ πρέπει να είσαι 40 λεπτά συγκεντρωμένος»

Στην έλλειψη συγκέντρωσης της Μακάμπι αναφέρθηκε ο Οντέντ Κάτας. Ο τεχνικός της Μακάμπι Τε…