Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

lokomotiv cska

lokomotiv-cska

Με το δεξί μπήκε στο Top 16 της Ευρωλίγκας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε να κάμψει εκτός έδρας την αντίσταση της Λοκομοτίβ Κούμπαν στην παράταση με 84-77. Το σκορ στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού ήταν 71-71.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Σαν σίφουνας πέρασε από τη Λιθουανία η Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, έχοντας εκπληκτική επιθετική λειτουργία, συνέτριψε της Ζαλγκίρις Κάουνας μέσα στο σπίτι της με 84-66. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάλκολμ Ντιλέινι που σημείωσε 14 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Τα αποτελέσματα:
Λοκομοτίβ Κούμπαν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84 (71-71 κ.α)
Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπάγερν Μονάχου 66-84

Πήρε τον “εμφύλιο” η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

teodosic-williams

Πολύ δυνατά μπήκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο παιχνίδι με στόχο να πάρει από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης. Η “ρωσική αρκούδα” ήταν εξαιρετικά εύστοχοι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 19-11. Ωστόσο η Λοκομοτίβ Κούμπαν κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να πλησιάσει στο καλάθι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-22).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με όπλο την περιφερειακή ευστοχία τους κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να προηγηθούν με 44-41 στο ημίχρονο.

Απόλυτη ισορροπία στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να χτίσει μεγάλες διαφορές. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε στο τέλος να προηγηθεί με βραχέα κεφαλή (57-56).

Παρόμοια εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η μπάλα άρχισε να βαραίνει με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αδυνατούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα προηγήθηκαν στο τέλος με 71-68 χάρη σε δύο βολές του Κρίστιτς και έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, ωστόσο ο Λικόντεϊ με τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση καθώς ο Τεόντοσιτς ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση.

Η παράταση ήταν μία παράσταση για ένα ρόλο καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κυριάρχησε πλήρως και πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 84-77.

Λοκομοτίβ Κούμπαν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84
Διαιτητές:  Πουλκ – Γκόντας – Κοβάλσκι.
Τα δεκάλεπτα: 22-24, 44-41, 56-57, 71-71 (κ.α.), 77-84
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ, Μπράουν 13, Γουίλιαμς 10 (3), Χέντριξ 7, Καλνιέτις 2, Λικοντέι 13 (3), Γιασάιτις, Ζούμπκοφ 11 (2), Ζουκανένκο, Μάριτς 12 (10 ριμπ.), Σίμον 9 (2).
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 16 (1), Μίτσοφ 3 (1), Φριτζόν 15 (3), Τζάκσον, Πάργκο 2, Κρστιτς 11, Ουίμς 14 (2), Βοροντσέβιτς 2, Χριάπα 15 (5 τριπ., 8 ριμπ.), Χάινς 6.

Γερμανική… επιδρομή

deon-thompson-bayern-munich

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μπάγερν Μονάχου μέσα στην έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας. Το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και επέβαλε από την αρχή  το ρυθμό του με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 15-10.

Η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο εκτινάχθηκε σε διψήφια επίπεδα καθώς οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Το ημίχρονο βρήκε τη Μπάγερν Μονάχου να προηγείται με 48-36.

Το ρεσιτάλ ευστοχίας των Γερμανών συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις Κάουνας αδυνατούσε να ακολουθήσει στο σκορ και έτσι η διαφορά άρχισε να παίρνει διαστάσεις θριάμβου για τους φιλοξενούμενους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τελικό 84-66 υπέρ της Μπάγερν Μονάχου αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο αποψινό παιχνίδι.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπάγερν Μονάχου 66-84
Διαιτητές: Λαμόνικα – Τσιάρι – Περέα.
Τα δεκάλεπτα: 10-15, 36-48, 48-72, 66-84.
Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Τσιζάουσκας, Γιογκέλα, Λιπκεβίτσιους 5 (1), Κλιμαβίτσιους 9, Γιανκούνας 7 (1 τρ., 7 ριμπ.), Γιαφτόκας, Γιασικεβίτσιους 4, Βετσβάργκας 8, Μιλάκνις 9 (3), Ντίμσα 5, Λαβρίνοβιτς 7, Ντέντμον 12 (1).
Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν 8, Χάμαν, Σάφαρτζικ 12 (4), Τόμπσον 8 (7 ριμπ.), Στάιγκερ 8 (2), Μπένζινγκ 10 (2), Ζίπσερ, Ντιλέινι 14 (6 ασ.), Ιμπντίχι 6, Σάβοβιτς 4, Τέιλορ 12 (2), Μπράιαντ 2.